Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szanowny Ekspercie, mam wątpliwości do odpowiedzi na pytanie-Czy można przyjąć dziecko do szkoły masowej (gimnazjum, do klasy III) ze szkoły specjalnej z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (lekkie upośledzenie umysłowe) na prośbę rodziców? Tak, można. Szczegółowe warunki powinien opisywać statut szkoły . Moim zdaniem- odpowiedź brzmi-"musi".I nie statut, ale ustawa o systemie oświaty z 1991, gdzie wyraźnie jest napisane,że uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, ma prawo realizować obowiązek szkolny w szkole ogólnodostępnej.Chyba to nie statut reguluje.A może ja się mylę?
Pytanie brzmiało: „czy może”, więc udzielono odpowiedzi w kontekście pytania.
Co do podstawy prawnej – statut jest podstawowym wewnątrzszkolnym dokumentem tworzonym w szkole i regulującym szczegóły ogólnych zapisów w obowiązujących aktach prawnych (wykonawczych także). Jest tworzony, aktualizowany w oparciu o przepisy i nie może być z nimi sprzeczny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam problem z gołębiami właściciela który sąsiaduje z halą sportowa szkoły. Hala jest pokryta blachą trapezową. Na dachu i na obróbkach blacharskich ścian zasiada około 80 szt. gołębi. Jest problem z utrzymaniem czystości na opasce odwadniającej hale, a szczególnie ubolewam nad blachą. Odchody gołębi są żrące i wywołują korozje na blasze. Nasze prośby o zmniejszenie liczby gołębi są ignorowane przez sąsiada. Dodam ,że działka sąsiada graniczy bezpośrednio z działką szkolną, a budynek, w którym przebywają gołębie jest oddalony od granicy o 2 m. Proszę o pomoc w przedstawionym problemie. Czy jest podstawa prawna, aby wymóc likwidacje ptaków?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli dyrektor szkoły publicznej założy pracownikom pocztę służbową na "Onet" i ta poczta się psuje, to kto powinien zgłosić awarię do "Onet" - dyrektor czy pracownik? Jak w takiej sytuacji powinien zachować się nauczyciel?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli w przedszkolu nikt nie jest w związku zawodowym, to muszę dawać do opiniowania arkusz organizacyjny na dany rok szkolny oraz inne regulaminy np. regulamin pracy, wynagradzania pracowników niepedagogicznych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli sekretarz szkoły zajmuje się kadrami i ma dostęp do wszystkich danych pozostałych pracowników (w tym wrażliwych i płacowych), a drugi pracownik sekretariatu zajmuje się uczniami i również ma dostęp do wszystkich danych o uczniach i rodzicach (w tym dane wrażliwe), to czy nie zachodzi tutaj konflikt interesów pomiędzy rolą IOD w placówce, a osobą która przetwarza dane osobowe? Mogę wyznaczyć którąś z Pań pracujących w sekretariacie na stanowisko IOD?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W ostatnim czasie rozpoczęła się w moim przedszkolu kontrola RIO w wyniku kontroli dowiedziałam się dopiero teraz, że moi pracownicy dozorcy, intendentka, wolontariuszka która uczy hiszpańskiego, spożywając posiłki powinni płacić za nie ze stawką 8% vat. Moja placówka nie ma kasy fiskalnej, ani nie ma zgłoszenia do vat, księgowa też tym się nie interesowała. Jak dalej przebiegnie postępowanie wobec mnie i księgowej, jakie kary poniosę, kontrola RIO dalej trwa może jest jakieś racjonalne usprawiedliwienie tego faktu. Dodam, że przedszkole jest jednostką budżetową podległą samorządowi gminy. Proszę podać od kiedy za takie posiłki, które spożywa personel obsługowy i administracyjny należy płacić vat . Pozdrawiam i czekam na odpowiedź i ukierunkowanie jak mam postąpi, abym nie została zwolniona z funkcji dyrektora.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe