Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy urlop macierzyński w związku z poronieniem jest obligatoryjny w całości? Pracownica zatrudniona na umowę na zastępstwo dowiedziała się, że jest w ciąży. Na początku lipca zrobiła pierwsze usg które wykazało martwą ciążę. Czy na podstawie 1801 Kodeksu pracy można skrócić okres przebywania na urlopie macierzyńskim do 7 dni od zgonu dziecka, czy musi wziąć cały 8 tygodniowy urlop macierzyński? Pracownica wnioskuje o jak najszybszy powrót tłumaczy to złym stanem psychicznym podczas przebywania samej w domu.
Z urodzeniem martwego dziecka mamy do czynienia, jeżeli nastąpiło po upływie 22. tygodnia ciąży. W przypadku, jeżeli nastąpiło wcześniej, wówczas mówimy o poronieniu. Poronienie nie rodzi jednak prawa do 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. Wówczas w grę wchodzi jedynie zwolnienie lekarskie. Dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby pracownica wróciła do pracy.W przypadku urodzenia martwego dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński
Przepisy art. 1801 Kodeksu pracy regulują wymiar urlopu macierzyńskiego w sytuacji urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia.
W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Urodzenie martwego dziecka a poronienie
W tym przypadku niezwykle istotne jest ustalenie, co należy rozumieć przez pojęcie „urodzenie martwego dziecka” i czym różni się ono od terminu „poronienie”. Niestety regulacje Kodeksu pracy nie definiują tych pojęć. Tu jednak z pomocą przychodzą nam przepisy rozporządzenia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
W załączniku do rozporządzenia znajduje się definicja urodzenia martwego dziecka. Przepisy mówią, że urodzeniem martwym określa się całkowite wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, jeżeli nastąpiło po upływie 22. tygodnia ciąży (21 tygodni i 6 dni), który po takim wydaleniu lub wydobyciu nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli.
Za poronienie natomiast uważa się wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, który nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli, jeżeli nastąpiło to przed upływem 22. tygodnia ciąży.
W niniejszym przypadku, zakładam, że były to pierwsze tygodnie ciąży (pierwsze usg) Dlatego też w tym przypadku nie mamy do czynienia z urodzeniem martwego dziecka, a z poronieniem. Pracownicy nie przysługuje zatem urlop macierzyński na podstawie art. 1801 Kodeksu pracy.
W takiej sytuacji pracownicy przysługuje jedynie zwolnienie na okres niezdolności do pracy, zapewniające jednak wypłatę wynagrodzenia gwarancyjnego, przewidzianego w art. 92 k.p. oraz wypłatę świadczeń z tytułu zasiłku chorobowego, określanego przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Możliwość skrócenia urlopu przy urodzeniu martwego dziecka
W sytuacji, jeżeli mielibyśmy do czynienia w urodzeniem martwego dziecka (po upływie 22. tygodnia ciąży), wówczas również istnieje możliwość skrócenia ośmiotygodniowego urlopu macierzyńskiego. Decyzję o skróceniu tego urlopu podejmuje pracownica. Urlop ten nie może być jednak krótszy niż siedem dni.
Podstawa prawna: 1) Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.); 2) Rozporządzenie z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 177; 3) Ustawa z 22 kwietnia 2010 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r., poz. 159).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wicedyrektor zespołu szkolno-przedszkolnego musi mieć ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą?
- Od 10 marca do 28 marca 2014 r. zatrudniłam nauczyciela przedmiotów zawodowych (fryzjerka) na kursie dokształcającym dla młodzieży ze stawki 1513 zł, w wymiarze 12/18 godz. Główne miejsce pracy nauczycielki to zakład fryzjerski. Czy w takiej sytuacji należy się jej dodatek wyrównawczy do minimalnego wynagrodzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Osoba, która pracuje na stanowisku pomocy kuchennej (czas nieokreślony) czasowo - do 30.06.2020 r. została przesunięta na stanowisko intendenta. Czy od 1 lipca możemy zatrudnić tę osobę, za jej zgodą, na stanowisku 1/2 etatu pomocy kuchennej i 1/2 etatu intendenta? Co z zakresem czynności (jeden, czy dwa)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dwóch nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania w lipcu 2014 r. zwróciło się z wnioskiem do dyrektora szkoły o obniżenie wymiaru etatu na jeden rok szkolny. Czy nauczyciele tracą status mianowania? Jaką formę zastosować przy zmianie warunków zatrudnienia: porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia czy aneks?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudnienie asystentki stomatologicznej (z wyższym wykształceniem nie powiązanym z zawodem) jako nauczyciela praktycznej nauki zawodu (przedmiot "zajęcia praktyczne") w szkole policealnej, jest zgodne z przepisami. Oczywiście po wcześniejszym uzyskaniu zgody organu prowadzącego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe