Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dwóch nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania w lipcu 2014 r. zwróciło się z wnioskiem do dyrektora szkoły o obniżenie wymiaru etatu na jeden rok szkolny. Czy nauczyciele tracą status mianowania? Jaką formę zastosować przy zmianie warunków zatrudnienia: porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia czy aneks?
TAK. Warunkiem zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania jest zatrudnienie w pełnym wymiarze. Wyżej opisane okoliczności nie uzasadniają możliwości ograniczenia etatu na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela.
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania musi być zatrudniony w pełnym wymiarze
Karta Nauczyciela wymienia w art. 10 ust. 5 warunki, które muszą być spełnione, aby nauczyciel mógł być zatrudniony poprzez mianowanie. Jednym z nich jest zatrudnienie w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Wynika z tego, że aby nauczyciel mógł być zatrudniony na podstawie mianowania, musi być zatrudniony w pełnym wymiarze.
Możliwe jest ograniczenie wymiaru zatrudnienia w okolicznościach opisanych w KN
Karta Nauczyciela przewiduje co prawda możliwość ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Zastrzega jednak, że może mieć to miejsce jedynie w przypadku, gdy na skutek częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole (art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela). Poza tymi przypadkami, ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi zatrudnionemu za podstawie mianowania, jest niedopuszczalne, nawet na wniosek nauczyciela.
Należy rozwiązać stosunek pracy
W opisanej w pytaniu sytuacji należy najpierw rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania. Należy tego dokonać na mocy porozumienia stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN). Następnie należy nawiązać z nauczycielem stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Umowa na czas określony może zostać bowiem zawarta jedynie w przypadku zaistnienia takiej potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 KN).
Po przydzieleniu nauczycielowi pełnego wymiaru, w przyszłym roku szkolnym, stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształci się w stosunek pracy na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5a KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób zaznaczyć w umowie o pracę informację, że pomoc nauczyciela zostaje zatrudniona na czas pobytu w przedszkolu dziecka z orzeczeniem. Jaka jest podstawa prawna w tym wypadku? Dziecko ma 3 lata.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy regulamin doboru pracowników pedagogicznych (tzn kryterium zwalniania nauczycieli) ma być uzgodniony z Związkami Nauczycielstwa Polskiego? Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna. Dziękuję
- Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy z Kodeksu pracy (40 godz. w tygodniu), który przebywał na urlopie macierzyńskim do dnia 21 września 2022r. i od dnia 22 września 2022r. łączy urlop rodzicielski z pracą na 1/2 etatu. Czy nauczyciel ten wracając do pracy od dnia 22 września 2022r. powinien w pierwszej kolejności wykorzystać zaległy urlop za rok 2021, który wg. Art. 168 Kodeksu Pracy powinien być wykorzystany do 30 września 2022.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy powinna zostać przeprowadzona służba przygotowawcza w odniesieniu do pracownika, którego zatrudniamy na stanowisku głównego księgowego (kierownicze stanowisko urzędnicze), który wcześniej pracował na stanowisku głównego księgowego w przedsiębiorstwie komunalnym na podstawie ustawy z dn. 03.03.2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U.Nr 26 poz. 306 z późniejszymi zmianami).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowie wyjeżdżają na wycieczkę w czasie zajęć lekcyjnych. Jeden z nauczycieli opiekunów ma zaplanowaną w tym czasie przerwę między lekcjami – tzw. okienko. Jak należy potraktować tę godzinę i wynagrodzenie za nią? Czy praca w tym czasie wynika z realizacji zadań statutowych szkoły i mieści się to w 40-godzinnym okresie pracy? Jak należy potraktować okienko nauczyciela pozostającego w czasie wycieczki szkolnej w placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe