Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w czasie 8 dni wolnych od zajęć dydaktycznych(ustala je dyrektor)nauczyciele muszą przychodzić do pracy? Nadmieniam, że żaden rodzic nie zadeklarował uczestnictwa dzieci w zajęciach opiekuńczych, które szkoła zorganizowała.
Zgodnie z § 6 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 11.08.2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych ("dyrektorskich"), szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych oraz obowiązek informowania rodziców o możliwości udziału uczniów w tych zajęciach.
W pierwszej kolejności więc, po stronie szkoły istnieje obowiązek zorganizowania zajęć. Fakt, że rodzice nie zadeklarowali chęci udziału swoich dzieci w zajęciach nie oznacza, że nie muszą być one zorganizowane. Z przepisów Rozporządzenia wynika bowiem obowiązek ich organizacji i poinformowania rodziców o możliwości skorzystania z nich, a nie organizowania zajęć na wniosek rodziców. W prowadzenie zajęć mogą zostać zaangażowani wszyscy nauczyciele, może też odbywać się to w formie dyżurów nauczycielskich (organizacja pracy w tych dniach zależy od dyrektora szkoły).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W tym roku powołano w Organie Prowadzącym Referat ds. Oświaty, w którym pracują kadrowa, księgowa oraz referent organizacyjny. Ponadto powołano stanowisko kierownika referatu z następującym zakresem obowiązków. 1. organizowanie i kierowanie praca referatu w tym określenie obowiązków i odpowiedzialności poszczególnych pracowników. 2. nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp. 3. nadzór merytoryczny nad wykorzystaniem środków pieniężnych wydatkowanych przez jednostki oświatowe. 4. zatwierdzenie do wypłaty wszystkich płatności związanych z funkcjonowaniem referatu i placówek oświatowych. 5. nadzór nad prawidłową obsługą administracyjną, finansową i organizacyjną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 6. podejmowanie czynności organizacyjnych w sprawie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 7. koordynowanie polityki kadrowej prowadzonej przez dyrektora Zespołu. przygotowanie projektów składu komisji konkursowych do wyłonienia kandydatów na stanowisko dyrektora Zespołu. 8. opiniowanie i przedkładanie do zatwierdzenia wójtowi projektów organizacji roku szkolnego. 9. przygotowanie w porozumieniu z dyrektorem Zespołu projektów planów finansowych. 10. ustalenie terminów inwentaryzacji majątku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 11. określenie potrzeb i planowanie inwestycji, modernizacji i remontów obiektu Zespołu. 12. kontrola nad prawidłowym przygotowaniem Zespołu do realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. 13. organizowanie sprawnego i bezpiecznego dowozu dzieci do szkoły na terenie gminy. 14. organizowanie wypoczynku dzieci w okresie ferii i wakacji. 15. współdziałanie z organami nadzoru pedagogicznego, instytucjami kulturalno-oświatowymi, związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami w zakresie realizacji zadań oświatowych. 16. przygotowanie projektów uchwał Rady Gminy dotyczących działalności referatu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 17. wykonanie innych zadań oświatowych w zakresie udzielonych upoważnień lub wynikających z odrębnych przepisów. Bardzo proszę o odpowiedź, czy kierownik referatu oświaty ma tak szeroki dostęp do wszystkiego co się dzieje w szkole. Moim zdaniem połowa wyżej wymienionych zadań jest niezgodna z prawem.
- Były pracownik, nauczyciel prosi o sprostowanie świadectwa pracy, ponieważ nie ma na nim imienia matki oraz miejsca urodzenia pracownika.
Okres zatrudnienia tego pracownika to październik 1982 r do sierpnia 1988r. Świadectwo zostało wystawione 23.08.2006r. z adnotacją, że w posiadanych dokumentach szkoły brak informacji o imieniu rodzica (matki) oraz miejsca urodzenia pracownika.
Pytanie czy szkoła powinna wystawić nowe świadectwo po dostarczeniu brakujących danych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Księgowa bez zgody i podpisu dyrektora szkoły wypłaciła sobie odprawę emerytalną. Kontrola przeprowadzona na prośbę dyrektora udowodniła, że takie zdarzenie miało miejsce. Kobieta została zwolniona z pracy dyscyplinarnie i musiała oddać odprawę. Następnie toczyły się sprawy w sądzie, które nie przywróciły jej do pracy. Czy taka osoba w momencie uzyskania praw emerytalnych staje się emerytem szkoły z której została dyscyplinarnie zwolniona? Ona twierdzi, że tak i próbuje ubiegać się o to, żeby objąć ją opieką w ramach funduszu socjalnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór umowy na podstawie mianowania oraz informacje kiedy i kto sporządza taką umowę. Dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym zatrudniony jest na 0,5 etatu. Czy tygodniowy czas pracy może być zaplanowany na 3 dni zamiast 5 dni roboczych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe