Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w czasie zawieszenia badań okresowych (zagrożenie epidemiologiczne) wysyłamy na kończące się badania okresowe sprzątaczki w szkole, które mają czynnik pracy na wysokości do 3 metrów? Czy zachowują ważność te, które się kończą np. 10 sierpnia 2022 r. i nie ma potrzeby wykonywania nowych?
Zgodnie z art. 12a ust. 1 pkt 1 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 2095 ze zm.), w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, od dnia ogłoszenia danego stanu, zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających m.in. z art. 229 § 2 zd. pierwsze i § 4a Kodeksu pracy, ale tylko w zakresie badań okresowych.
W okresie od dnia 16 maja 2022 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, na podstawie §1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2022 r., poz. 1028). Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszonych obowiązków i wykonać je w okresie nie dłuższym niż 60 dni od dnia odwołania danego stanu.
Zatem uznać należy, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego nie przeprowadza się badań okresowych, a obowiązek ten powstanie dopiero po uchyleniu ww. stanu.
Reasumując – w obecnie obowiązującym stanie prawnym, na zasadzie ww. przepisów szczególnych, zawieszono obowiązek przeprowadzania badań okresowych, a więc pracodawca nie ma obowiązku wysyłać pracownika na takie badania, a pracownik poddawać się im. Jeżeli nie ma normatywnego obowiązku przeprowadzania badań to pracodawca nie ma też podstawy prawnej do wysyłania pracowników na takie badania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka do 29 listopada 2018 r. przebywa na urlopie rodzicielskim. Złożyła wniosek o udzielenie 56 dni urlopu wypoczynkowego za 2018 rok oraz wniosek o urlop wychowawczy od 25 stycznia 2019 r. do 6 lipca 2019 r. Czy można jej udzielić urlopu wychowawczego do 30 czerwca 2019 r. (aby nauczyciel zastępujący mógł uczestniczyć w radzie zatwierdzającej)?
- 1. Pracownica z końcem czerwca 2022 ukończy 60 lat i tym samym nabędzie prawo do emerytury w powszechnym systemie emerytalnym. Obecnie jest w okresie chronionym. Czy po nabyciu prawa do emerytury przez pracownicę pracodawca może rozwiązać z nią umowę i na jakich zasadach?
2. Nauczyciel mianowany nie wyraził zgody na propozycję ograniczenia etatu na rok szkolny 2022/2023. Wobec powyższego nastąpi rozwiązanie umowy. Jaka odprawa należy się nauczycielowi, jeśli był on zatrudniony na podstawie mianowania, w roku szkolnym 2021/2022 wyraził zgodę na obniżenie pensum, a potem sam wystąpił z wnioskiem o obniżenie w związku z prawem do urlopu wychowawczego i ostatecznie wymiar jego etatu wynosił 15/30?
Kadry Przeczytaj odpowiedź - W naszej szkole (szkoła podstawowa) narasta konflikt między rodzicami a nauczycielem języka obcego. W ostatnich 2-3 latach próbowano go rozwiązywać lub łagodzić na drodze rozmów. Nauczyciel od grudnia 2017 przebywa na urlopie zdrowotnym, jednak od września wróci do pracy. Rodzice deklarują podjęcie działań mających na celu wymóc zwolnienie tej osoby. Czy jest to możliwe? Czy są do tego podstawy prawne?
- Czy w umowie o pracę zawieranej z nauczycielem kontraktowym na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela wymiar czasu pracy można określić w następujący sposób: „Na każdy rok szkolny będzie ustalony odrębnie na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji Szkoły Podstawowej w ..... W roku szkolnym 2020/2021 wynosi: cały etat”.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jako nauczycielka wygaszanego gimnazjum (do 31.08.2019 r. pełnię funkcje p.o. dyrektora) zatrudniona na podstawie mianowania zostałam przeniesiona od 01.09.2019 r. do szkoły podstawowej. Posiadam kwalifikacje do nauczania geografii, biologii i doradztwa zawodowego. Przydzielono mi 10/18 biologii, 1/22 zajęć doradztwa zawodowego. Etat uzupełniać będę w dwóch innych szkołach na terenie gminy nauczając geografii. Na taki przydział wyraziłam zgodę, gdyż byłam poinformowana, że w szkole, do której zostałam przeniesiona zatrudniona jest na podstawie mianowania nauczycielka, posiadająca kwalifikacje do nauczania geografii. W dniu 19.08.2019 r. dowiedziałam się, że owa nauczycielka nie posiada kwalifikacji do nauczania geografii – realizuje obecnie studia podyplomowe. Przydzielono jej 15/18 zajęć dydaktycznych zgodnie z kwalifikacjami i 10/18 geografii, do której obecnie nie podsiada kwalifikacji. Czy po otrzymaniu zgody na nauczanie geografii przez Kuratora może ona mieć uzupełniony etat 3/18 godzinami zajęć geografii, do których nie ma kwalifikacji mimo, że w szkole są możliwości przydzielenia jej 3/18 godzin do pełnego wymiaru zgodnie z kwalifikacjami – godziny te obecnie mają przydzielone inni nauczyciele w ramach godzin nadliczbowych. Czy Kurator w takiej sytuacji, gdy w szkole jest zatrudniona osoba z kwalifikacjami do nauczania geografii i musi uzupełniać etat w innych szkołach może wyrazić zgodę na nauczanie geografii przez nauczycielkę nie posiadającą kwalifikacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe