Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w dniu urlopu okolicznościowego nauczycielowi wypłaca się nadgodziny?
Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracyUrlop okolicznościowy
Urlopem okolicznościowym nazywane są przypadki, w których przepisy prawa przewidują zwolnienie pracownika od pracy. Przypadki te określa rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Prawo do wynagrodzenia
Zgodnie z § 16 za czas zwolnienia od pracy z przyczyn wyszczególnionych w tym przepisie, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia ustalone według przepisów rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.
Zgodnie z § 5 tego rozporządzenia przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
Zatem w przypadku skorzystania przez nauczyciela ze zwolnienia od pracy – urlopu okolicznościowego – wynagrodzenie za czas tego zwolnienia należy ustalić na podstawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, ale z pewną modyfikacją – otóż § 5 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy (…) nakazuje, aby składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej obliczać z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
Wobec tego – przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy – należy uwzględnić wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przykład: Nauczycielka zatrudniona w szkole na pełny etat i ma orzeczenie o niepełnosprawności (stopień umiarkowany). Czy pracodawca ma rację twierdząc, że w tym przypadku wskazana jest jak największa liczba okienek w planie lekcyjnym i czy jakieś prawo to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy urlopu wychowawczego. Od 17 stycznia 2022 r. do 24 czerwca 2022 r. – urlop wychowawczy; od 25 czerwca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. – urlop wypoczynkowy; od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. – urlop wychowawczy; od 1 sierpnia 2023 r. do 23 czerwca 2023 r. – urlop wychowawczy. W związku z tym, że nauczyciel w dniu 1 stycznia 2023 r. był na urlopie wychowawczym, czy przysługuje mu prawo do całego urlopu wypoczynkowego za rok 2023 czy proporcjonalnie, jeśli tak to w jakim wymiarze? Na jakiej podstawie prawnej dyrektor może przedłużyć urlop wychowawczy do dnia 31 sierpnia 2023 r. skoro pracownik nie złożył wniosku o urlop wychowawczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można podpisać umowę z nauczycielem na czas nieokreślony, gdy raz ma 16/18 etatu, raz 10/18, czy 5/18? Jakie musi być zagwarantowane minimum zatrudnienia przy takiej formie zatrudnienia, czy ta forma jest możliwa? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w gimnazjum w innej gminie, ponadto w mojej szkole -podstawowej zatrudniony jest na 12/18 . Czy w świetle obecnych nowych przepisów mogę rozwiązać z nim umowę na czas nieokreślony (obecnie nauczyciel deklaruje przejście do mojej szkoły) i przyjąć innego nauczyciela z gimnazjum? Czy fakt, że nie jesteśmy dla tego nauczyciela szkołą prowadzącą jest wystarczający, aby rozwiązać z nim stosunek pracy? Gmina argumentuje to również tym, że nie mieszka w naszej gminie. Co będzie podstawą rozwiązania stosunku pracy (jaki art. ?) i jakie ewentualnie odprawy należą się nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września b.r. chcę podpisać umowę o pracę z nauczycielką, której zatrudnienie będzie w Zespole Placówek Oświatowych. Osoba ta otrzymała następujące godziny w przydziale: 12,5/25 jako nauczyciel wspomagający w przedszkolu i 10/18 godzin rewalidacyjno - wychowawczych w oddziale gimnazjalnym (etat uśredniony). Pytanie brzmi: czy wypisując rodzaj umówionej pracy na umowie nie będzie błędem jak napiszę tylko nauczyciel? a nie nauczyciel 10/18 oraz nauczyciel wspomagający 12,5/25?, czy powinnam na umowie wyszczególnić z czego wynika etat uśredniony, i że godziny są w oddziale gimnazjalnym i przedszkolu? Nadmieniam, iż informację tę mam w arkuszu organizacyjnym szkoły.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe