Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w placówce niepublicznej może pracować nauczyciel który ma własną działalność (wystawia rachunek)? Czy takiego nauczyciela zgłaszamy do SIO? Jako umowę świadczenia pracy co należy wpisać?
Ponieważ w niepublicznych placówkach nie obowiązuje art. 10 KN, nie ma graniczeń co do form prawnych zatrudnienia na stanowisku pedgaogicznym. Nauczyciel może świadczyć usługi w ramach własnej działalności gospodarczej (art. 750 KC), zaś w SIO jest wykazywany jako osoba zatrudniona na umowę cywilnoprawną (art. 3 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej, Dz. U. z 2015 r., poz. 45).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka z 30 letnim stażem pracy, znająca procedurę związaną z planowaniem urlopu wypoczynkowego, nie oddała w terminie tj. w grudniu 2016 r. planu urlopu na rok 2017. Od 6 grudnia 2016 do 28 lutego 2017 przebywała na zwolnieniu lekarskim, w tym czasie zgłosiła się z wnioskiem o udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony zgodnie z terminem wskazanym przez lekarza tj. od 1 marca do 31 sierpnia 2017 roku. Proszę o udzielenie mi odpowiedzi na pytania: 1. Czy dyrektor może wskazać nauczycielowi termin urlopu wypoczynkowego np. w całości tj. 31 dni zaraz po urlopie zdrowotnym?; 2. Czy musi go nauczyciel wykorzystać do 31 grudnia 2017 r ? Kiedy nie musi?; 3. Czy nauczyciel może zaplanować wykorzystanie urlopu za rok 2017 podając termin w 2018?
- Czy mogę w arkuszu organizacyjnym przydzielić nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej dodatkowe godziny zajęć z wych. fizycznego, plastyki, muzyki, komputerowych w innych klasach I-III?
- Nauczyciel ze względu na odejście klas maturalnych od 1 maja miał dzień bez zajęć dydaktycznych (czwartek).
W pewien czwartek odbywał się w szkole Dzień Kultury, w którym była szczególna organizacja dnia. Uczniowie normalnie odbywali 4 pierwsze lekcje, a następnie odbywały się konkursy, zawody itp.
Nauczycielowi przed konkursami i zawodami przydzielono 2 lekcje w ramach przeniesienia z przyszłego tygodnia (zamiast tych dwóch lekcji w przyszły piątek, nauczyciel odbył je w ten czwartek).
Normalnie w piątki nauczyciel ma 7 lekcji. Przeniesiono dwie na czwartek.
Jednak w przyszły piątek nauczyciel nie miał pozostałych pięciu lekcji, zostały odwołane ze względu na odbywające się w szkole egzaminy. Nauczyciel nie został zaangażowany w komisje egzaminacyjne. Miał więc wolny dzień, o czym wiedział wcześniej z zarządzenia oraz panelu zastępstw w dzienniku elektronicznym. Nie przyszedł też w ten dzień do szkoły.
Nauczyciel domaga się zapłaty za dwie przeniesione godziny. Czy słusznie?
Wszystko odbywało się w miesiącu czerwcu. nauczycielowi wypłacono całkowitą pensję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany pracuje w 2 szkołach na odrębnych umowach na czas nieokreślony. W jednej ma 12 godz. wf i 3 godz. gimn. kor., w drugiej 3 godz. gimnastyki korekcyjnej. Czy może starać się w organie prowadzącym o zatrudnienie na etacie łączonym (18 godz.) i uzyskać zatrudnienie przez mianowanie (spełnia pozostałe warunki)? Inicjatywa w tym zakresie należy do nauczyciela, czy do dyrektora jednej ze szkół?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Etat nauczyciela oddziału przedszkolnego wynosi 22/22. W bieżącym roku szkolnym nauczycielka wyraziła na piśmie zgodę na ograniczenie zatrudnienia do 21/22 na jeden rok szkolny. Czy to jest zgodne z prawem ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe