Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ze względu na odejście klas maturalnych od 1 maja miał dzień bez zajęć dydaktycznych (czwartek). W pewien czwartek odbywał się w szkole Dzień Kultury, w którym była szczególna organizacja dnia. Uczniowie normalnie odbywali 4 pierwsze lekcje, a następnie odbywały się konkursy, zawody itp. Nauczycielowi przed konkursami i zawodami przydzielono 2 lekcje w ramach przeniesienia z przyszłego tygodnia (zamiast tych dwóch lekcji w przyszły piątek, nauczyciel odbył je w ten czwartek). Normalnie w piątki nauczyciel ma 7 lekcji. Przeniesiono dwie na czwartek. Jednak w przyszły piątek nauczyciel nie miał pozostałych pięciu lekcji, zostały odwołane ze względu na odbywające się w szkole egzaminy. Nauczyciel nie został zaangażowany w komisje egzaminacyjne. Miał więc wolny dzień, o czym wiedział wcześniej z zarządzenia oraz panelu zastępstw w dzienniku elektronicznym. Nie przyszedł też w ten dzień do szkoły. Nauczyciel domaga się zapłaty za dwie przeniesione godziny. Czy słusznie? Wszystko odbywało się w miesiącu czerwcu. nauczycielowi wypłacono całkowitą pensję.
Zapewnienie nauczycielowi możliwości realizacji pensum spoczywa na pracodawcy. Skoro ze względów organizacyjnych (niezależnych od nauczyciela) zajęcia w wymiarze 5 godzin się nie odbyły, nauczycielowi należy się za nie wynagrodzenie pomimo nieobecności na terenie szkoły, jeśli dyrektor nie zaplanował dla nauczyciela innej pracy i nie zobowiązał do wykonywania jej w siedzibie szkoły – art. 7 ust. 1 KN, art. 80 i art. 81 § 1 KP. Z kolei za 2 przeniesione godziny nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie jak za godziny ponadwymiarowe, ponieważ nie były to godziny ponad wymiar pensum w rozumieniu art. 35 ust. 1 KN, a w ramach pensum, tylko zmianie uległ termin ich realizacji, do czego dyrektor jest uprawniony na podstawie art. 7 ust. 1 KN. Prawidłowo nauczycielowi wypłacono wynagrodzenie w pełnej miesięcznej stawce, ponieważ prawo nauczyciela do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe oblicza się w skali miesiąca, a nie tygodnia – art. 39 ust. 4 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel będący na urlopie bezpłatnym może korzystać z zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Aktualnie dwóch nauczycieli jest w mojej placówce na urlopie bezpłatnym jednocześnie pracują w innej placówce oświatowej.
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 10 godz na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze otrzymał 3 - miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę na podstawie art. 27 KN (ukończenie przez uczennicę 25lat). Czy nauczycielowi należy się odprawa w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę?
- Czy nauczyciel wspomagający możne być wychowawcą kl.IV (oddział integracyjny)?
- Nauczyciel z orzeczonym stopniem niepełnosprawności ma obniżony wymiar pensum w szkole macierzystej. Zwrócił się z prośbą do dyrektora o wyrażenie zgody na kontynuację zatrudnienia w innej szkole. Pytanie brzmi, czy dyrektor może udzielić mu takiej zgody, przecież obniżenie wymiaru godzin i nie możność realizowania godzin ponadwymiarowych czemuś służy? Moim zdaniem wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie jest sprzeczne z obniżką pensum w szkole macierzystej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo należy rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem pracującym na czas nieokreślony na jego wniosek? Czy wymagany jest jakiś okres wypowiedzenia? Co z kosztami jego doskonalenia zawodowego? Powinien je zwrócić? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe