Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w ramach doskonalenia można organizować w soboty OBOWIĄZKOWE szkolenia dla nauczycieli?
Obowiązkowych szkoleń nie powinno się organizować w soboty. Sobota i niedziela to dla nauczyciela dni wolne od pracy.
Zgodnie z art. 42c ust. 1 Karty Nauczyciela, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Jeżeli zatem dyrektor szkoły organizuje obowiązkowe szkolenie w sobotę, powinien w zamian udzielić nauczycielom innego dnia wolnego, na podstawie przepisów kodeksu pracy. Karta Nauczyciela reguluje jedynie sytuacje, gdy nauczyciel zobowiązany jest do wykonywania zajęć dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczaych (czyli bezpośrednio z uczniami) w dniach wolnych od pracy. Wówczas, na podstawie art. 42c ust. 3 KN, nauczycielowi przysługuje inny dzień wolny od pracy lub odrębne wynagrodzenie obliczane jak za godziny ponadwymiarowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka uczyła przyrody(etat) od 1.09 do 22.06 dyrektor z dniem 23.06 na zasadzie porozumienia stron przeniósł nauczycielkę do przedszkola (etat). Jaki wymiar urlopu ma ta nauczycielka jeśli wykorzystała już ferie zimowe w szkole a przechodząc do pracy w przedszkolu jest urlop 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany przebywa na zwolnieniu lekarskim od dnia 09.08.2016 r. do 15.09.2016 . W jakiej ilości i czy należy się urlop uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wprowadzić uchwałą, czy zarządzeniem regulamin dodatku motywacyjnego oraz nagród dyrektora szkoły?
- Czy nauczycielowi przysługuje urlop okolicznościowy w związku z zawarciem związku małżeńskiego z obcokrajowcem i zawartym poza granicami Rzeczypospolitej(Egipt). Jeżeli tak,to: 1. Ile dni przysługuje urlopu okolicznościowego; 2. Do kiedy może go wykorzystać nauczyciel.; 3. W jakim czasie może on być udzielony(ślub był zawarty w Egipcie w 2013, a uznany przez urząd stanu cywilnego w Polsce w VII 2015 r.)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poniżej odpowiedz ma moje pytanie. Czy dobrze zrozumiałam, że pierwszy urlop udzielamy do 5 roku życia dziecka, a drugi (ten na dziecko chore) może rodzić wykorzystać dopiero po 5 roku życia? Nauczycielka musi wrócić do pracy popracować do stycznia 2016 i dopiero można jej udzielić 5 miesięcznego urlopu do końca czerwca 2016? Nauczyciela urodziła 12.04.2012 r. chore dziecko (posiada orzeczenie o niepełnosprawności) do tej pory został jej udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach 1. 01.03.2013-30.06.2013, 2. 01.09.2013 - 31.08.2014 a 3. 01.09.2014 - 31.08.2015. Z przysługującego jej 35 miesięcznego urlopu wychowawczego zostanie jej 7 miesięcy. Jak jej udzielić urlopu, gdzie nauczycielowi powinno się udzielać urlop na rok szkolny, a zostało tylko 7 miesięcy. Drugie pytanie. Ponieważ nauczycielka ma prawo do dodatkowego urlopu wychowawczego w związku z posiadaniem dziecka z orzeczeniem w ilości 35 miesięcy. Czy podział urlopu na pięć części dotyczy każdego urlopu 35 miesięcznego? Czy podział na 5 części mam liczyć na 70 miesięcy? Zgodnie z Kartą Nauczyciela, urlop wychowawczy nie musi być udzielony na cały rok szkolny. Ustawa określa jedynie terminy składania wniosków i zakończenia urlopu wychowawczego - na koniec sierpnia (zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli urlop wychowawczy został udzielony w wymiarze nieprzekraczającym 1 miesiąca) lub na koniec zajęć szkolnych w czerwcu. Z powyższego wynika, że pozostałego urlopu będzie można udzielić w 2016 roku w wymiarze 5 miesięcy - od lutego do czerwca. Wówczas nauczycielka nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie wakacji 2016 r. Gdyby udzielić urlopu od stycznia, potrzeba by było 8 miesięcy - do końca sierpnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe