Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W pierwszej kolejności zwrócić uwagę trzeba na to, że ani przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm. – dalej...

PORADA PRAWNA

Czy w regulaminie szkoły podstawowej można wprowadzić zakaz farbowania przez uczniów włosów, robienia makijażu i tatuaży? Czy jest to zgodne z prawem?

W pierwszej kolejności zwrócić uwagę trzeba na to, że ani przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm. – dalej Prawo oświatowe), ani przepisy ustawy z dnia o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1327 z późn. zm. – dalej uoso) nie przewidują wprowadzenie obowiązkowego dokumentu w postaci regulaminu szkoły. Żadna z tych ustaw nie posługuje się nawet tym pojęciem.

Dokumentem, który określa organizację szkoły lub placówki, prawa i obowiązku uczniów i pracowników, a także cele i zadania szkoły oraz wewnątrzszkolny system oceniania, jest statut szkoły. Statut jest najważniejszym dokumentem określającym funkcjonowanie szkoły i placówki. Przenosi i dostosowuje przepisy prawa powszechnego na grunt konkretnej szkoły czy placówki oświatowej. Powinien on być zgodny z aktami prawa powszechnie obowiązującego: ustawami, rozporządzeniami, aktami prawa miejscowego oraz uchwałami organów stanowiących szkoły i placówki oświatowe.

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem każda szkoła lub placówka oświatowa musi posiadać statut (art. 88 ust. 7 Prawa oświatowego). Treść obligatoryjną statutu szkoły wskazano w art. 98 Prawa oświatowego. Jednym z jego ważnych i jednocześnie obowiązkowych elementów jest określenie praw i obowiązków uczniów. Z reguły jest osobny dział lub rozdział, w którym rada pedagogiczna wskazuje to, czego od uczniów się wymaga i jakie im się nadaje uprawnienia. W tym też miejscu można określić zasady dotyczące wyglądu zewnętrznego. Co do zasady obowiązki w zakresie dostosowania stroju uczniów powinny pozostawać w korelacji z przyjętymi w szkole zwyczajami. Niebagatelne znaczenia ma tu też wpływ środowiska lokalnego.

Przepisy prawa nie zakazują określenia w statucie zasad dotyczących farbowania przez uczniów włosów, robienia makijażu i tatuaży. Jeżeli już takowe do statutu zostaną wprowadzone, to każdy uczeń szkoły będzie zobowiązany do ich przestrzegania.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT