Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w świadectwie pracy umieszcza się informację, że pracownik korzystał np. z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego? Co należy wpisać w punkcie "Wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy"? (czy właśnie te urlopy??), oraz w pkt. "Okresy nieskładkowe, przypadające w okresie zatrudnienia uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty"?
Dodatkowy urlop albo inne dodatkowe uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy to np. urlop dla poratowania zdrowia, dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego.
Natomiast okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia to np. zwolnienia lekarskie pracownika, okresy pobierania zasiłku rehabilitacyjnego.
Okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, ojcowskim czy rodzicielskim, co do zasady nie zamieszcza się w świadectwie pracy. Jeżeli jednak w ich trakcie nastąpi rozwiązanie stosunku pracy, to zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, można zamieścić informację o nich w świadectwie pracy w punkcie 9 (dodatkowy urlop albo inne dodatkowe uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy).
Załącznik do rozporządzenia
Ministra Pracy i Polityki Socjalnej
z dnia 15 maja 1996 r.
SPOSÓB WYPEŁNIANIA ŚWIADECTWA PRACY
w pkt 9 pracodawca informuje o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku szkolnym 2016/2017 2 nauczycielki (zatrudnione na podstawie mianowania), w związku ze zmianami organizacyjnymi (zmniejszenie liczby oddziałów) będą miały ograniczony wymiar zatrudnienia do 13/18 z proporcjonalnym zmniejszeniem wynagrodzenia. Trzecia z nauczycielek (nauczyciel kontraktowy) do 31.08.2016 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Z uwagi na przepisy kodeksu pracy, związane z ochroną rodzicielstwa ma zapewniony od 01.09.2016 r. powrót na swoje stanowisko pracy w pełnym wymiarze zatrudnienia. Czy w sytuacji, gdyby nauczycielka złożyła wniosek o dalszy urlop wychowawczy od 01.09.2016 r. dyrektor powinien przydzielić przewidziane dla Niej godziny w pierwszej kolejności nauczycielkom mianowanym, którym ograniczony został wymiar zatrudnienia w celu zapewnienia im pełnego etatu czy też nie powinien wprowadzać żadnych zmian w stosunku do nauczycielek zatrudnionych na podstawie mianowania (pozostawić ograniczenie wymiaru zatrudnienia) i zatrudnić za nauczycielkę przebywającą na urlopie wychowawczym nauczyciela na zastępstwo, biorąc pod uwagę fakt, iż nauczyciel przebywający na urlopie wychowawczym może złożyć w każdym czasie wniosek o przerwanie urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczycielowi realizującemu nauczanie indywidualne ucznia w domu w miejscowości, w której znajduje się szkoła, przysługuje delegacja? (nauczyciel dojeżdża do ucznia samochodem) 2. Czy w związku z tym nauczaniem należy zmienić nauczycielowi warunki umowy o pracę?
- Nauczyciel w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej ma umowę na czas określony od 01.09.2017 r. do 22.06.2018 r. Jaki ekwiwalent za urlop powinien mieć wypłacony, jeżeli wykorzystał tylko dwa tygodnie urlopu (podczas ferii zimowych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Do końca lutego otrzymywałem dodatek motywacyjny, który był przyznawany przez Burmistrza. Po tym okresie dodatku już nie otrzymałem. Nie było żadnego wytłumaczenia ani ostrzeżenia-prostu nie dał. Proszę o pomoc w tej sprawie. Nie wiem jakie kroki podjąć. W internecie czytam przeróżne informacje, a najczęściej są sprzeczne. Jedni piszą, że dodatek jest obligatoryjny i należy do składowej wynagrodzenia, a inni wręcz odwrotnie. Bardzo proszę o wyjaśnienie i podpowiedzenie co mogę w tej sprawie zrobić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka polskiego zatrudnione na cały etat umowa od września 2005 następnie na podstawie mianowania od 1 września 2012. Od września zmiana dla nauczyciela na pedagoga 20,5/25 etatu i 4/18. Jak powinna wyglądać formalnie nowa umowa? Nowy akt mianowania ? Czy też aneks do aktu mianowania ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe