Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w sytuacji, gdy nauczyciel dyplomowany zostaje zatrudniony na pełny etat od 1.09.2021 r. do 31.08.2021 r. przez 2 kolejne lata na czas określony (ponoć na zastępstwo, ale w umowie brak informacji o zastępstwie ani o art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela jako podstawie zatrudnienia) – to w sądzie mógłby się domagać zmiany umowy na podstawie mianowania?
Jeżeli umowy na zastępstwo są zawierane prawidłowo, czyli w razie potrzeby zastępstwa za nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.), to nie przekształcają się one w zatrudnienie na czas nieokreślony, niezależnie od liczby oraz czasu trwania tych umów. Umowa na zastępstwo, zawarta w warunkach określonych w art. 10 ust. 7 KN, nie jest nieważna (a więc nie jest równoznaczna z zatrudnieniem na czas nieokreślony), gdy w jej treści nie wskazano powodu zawarcia umowy na czas określony, co powinno nastąpić zgodnie z art. 251 § 4 pkt 1 i art. 29 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Jeśli natomiast nauczyciel jest w stanie wykazać przed sądem pracy, że jego pracodawca dysponuje wolnym miejscem pedagogicznym na czas nieokreślony na pełen etat, a więc m.in. że nie istnieje potrzeba zatrudnienia go tylko na zastępstwo, to może domagać się ustalenia, że jest zatrudniony na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- od 1 września 2016 roku utworzono przedszkole publiczne które wchodzi w skład zespołu szkol (szkoła podstawowa , gimnazjum i przedszkole). Nauczycielka pracująca w szkole podstawowej na niepełnym etacie 16/18, będzie zatrudniona w przedszkolu na 6/22. Czy można z nauczycielem zawrzeć 1 umowę i uśrednić pensum? czy mają to być 2 osobne umowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik po raz kolejny nie stawił się do pracy po 6 dniach przyniósł zwolnienie lekarskie (nie informując wcześniej o przyczynie i długości nieobecności). Zwolnienie nie obejmuje wszystkich nieobecnych dni wstecz. Z jakim dniem mogę rozwiązać umowę bez wypowiedzenia (poinformowałam już związki zawodowe) jeśli pracownik jest dalej na zwolnieniu lekarskim? Czy musi "zakończyć" zwolnienie lekarskie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- w roku szkolnym 2019/2020 nauczyciel mianowany nie będzie miał pełnego eteru. Proszę o podstaw prawną i wzór pisma informującego o tym fakcie pracownika.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyplomowany nauczyciel j. angielskiego zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin na czas określony (1 rok) wymusza na dyrektorze kolejną umowę na czas nieokreślony. Wyraził się, że traktuje się go tutaj jak "lumpa" i dostaje kolejną śmieciową umowę. Mimo to podpisał kolejną umowę na czas określony (1 rok) również w pełnym wymiarze godzin, ale straszy sądem i zapisuje się do związków zawodowych. Czy dyrektor ma obowiązek podpisać z nim kolejną umowę na czas nieokreślony? Czy wygasająca umowa po prostu rozwiązuje stosunek pracy, a dyrektor nie ma obowiązku współpracować z pracownikiem, który podważa decyzje dyrektora i jego kompetencje w nietaktowny sposób? Czy są podstawy do tego, aby zatrudniać go na umowę na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem placówki oświatowej, feryjnej. Nie posiadam zastępcy, ponieważ jest to mała placówka. Chciałabym mieć urlop podczas np tygodnia ferii zimowych i 3 tygodni podczas wakacji. Niestety organ prowadzący wymaga aby w tym czasie zastępował mnie nauczyciel, który ma powierzone obowiązki. Nauczyciel ma prawo do urlopu podczas wakacji i ja nie mam prawa wymagać od niego zastępowania mnie. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej trudnej sytuacji.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe