Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w szkole w oddziale specjalnym można na godziny zatrudnić specjalistę do rehabilitacji uczniów niepełnosprawnych bez przygotowania pedagogicznego? Jeśli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej zatrudnienia takiej osoby. Osoba taka ma ukończone studia z fizjoterapii.
Osoba, która nie posiada przygotowania pedagogicznego co do zasady nie może być zatrudniona w szkole na stanowisku nauczycielskim na podstawie Karty Nauczyciela.
Wyjątek stanowi art. 10 ust. 3, zgodnie z którym, w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się wtedy do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciele chcący skorzystać z dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14 mogą być rozliczeni z godzin, czyli być nieobecni przez dwa lub więcej dni w pracy ( suma godzin dydaktycznych wynosić ma 8)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony od dnia 1 września 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. pomiędzy pracodawcą a nauczycielem ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia porodu (przewidywana data porodu 25 listopada 2023 r.). Obecnie nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 20 lipca 2023 r. do 21 sierpnia 2023 r. i przewiduje dalsze zwolnienia lekarskie od pracy. Od dnia 1 września 2023 r. planowane jest zatrudnienie nauczyciela w celu zastępstwa w czasie usprawiedliwionej nieobecności wyżej wymienionego pracownika. Jednoznacznie nie można określić daty rozwiązania umowy o pracę pracownika zastępowanego, tym samym nie można określić terminu zakończenia umowy. Czy w takim przypadku można w umowie na zastępstwo zawrzeć zapis, że jest ona zawarta na czas określony – zastępstwo pracownika, nie później jednak niż do dnia porodu? Czy umowa na zastępstwo powinna być zawarta na czas zwolnienia lekarskiego pracownika zastępowanego? Czy w umowie na zastępstwo należy podać nazwisko osoby zastępowanej? Czy zamieszczenie imienia i nazwiska osoby zastępowanej w umowie o pracę zawartej z nowym pracownikiem może być naruszeniem przepisów RODO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o opracowanie regulaminu pracy dla pracowników przedszkola publicznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu uzupełniającego za 2014r. należny się dyrektorowi szkoły, który wykorzystał 14 dni ferii, od 20.07 do 20.08 przebywa na zwolnieniu lekarskim. 21.08. rozpoczyna pracę w ramach przygotowania roku szkolnego? Jeżeli od 18.08. miałby zlecony nadzór nad remontami to czy dni 15,16,17 są dniami urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop dla celów artystycznych. Nauczyciel plastyki (zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć) złożył podanie do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu artystycznego (płatnego), w związku z wyjazdem chóru, którego jest członkiem, na festiwal muzyki cerkiewnej. Proszę o informację czy prywatny wyjazd na festiwal jest podstawą do udzielenia takiego urlopu oraz o informację kiedy (w jakich sytuacjach) udziela się nauczycielom urlopów w celach artystycznych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe