Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w wymaganiach edukacyjnych w klasach I-III należy dokonać podziału na wymagania podstawowe i ponadpodstawowe, czy też należy uwzględnić podział: wymagania konieczne, podstawowe, rozszerzające, dopełniające i wykraczające. Czy są przepisy prawne regulujące tę kwestię? Czy powyższy podział należy zamieszczać w rozkładach materiałów?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują takich szczegółów. Rozkłady materiałów nie są dokumentami wymaganymi prawem oświatowym. Przyjęło się jednak, że w szkołach funkcjonują rozkłady, które po odpowiedniej modyfikacji mogą uwzględniać wymagania edukacyjne. Nie ma zatem znaczenia, jak jest skonstruowany dokument, ważne jest natomiast, by zawierał treści, o których mowa w rozporządzeniu o statutach lub o ocenianiu (wymagania).
Podstawa prawna: 1) Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 44 b. 2) Rozporządzenie z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych. 3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest podstawa prawna do zatwierdzenia programów nauczania oraz szkolnego zestawu podręczników (w szkole podstawowej)?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielki stażystki rozpoczęły awans zawodowy 01.09.2018 r. miał on trwać 2 lata i ze względu na zmiany został zakończony 31.08.2019 r. zostały napisane sprawozdania z planu pracy, dokonano oceny dorobku zawodowego i wniosek o postępowanie kwalifikacyjne jedna Pani złożyła 30.12.2019 r. a druga 10.03.2020 r. Czy jako dyrektor mogę teraz przeprowadzić analizę formalną wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego i powołać komisję?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi, gdzie dzieci z oddziałów przedszkolnych (6-5 letnie) korzystają z dowozów szkolnych należy utworzyć dwie świetlice? Dla uczniów klas I-VI i dla dzieci przedszkolnych.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Mam za dużo etatów w przedszkolu. Nie chcę zwalniać nauczycieli, czy praca nauczycieli może się godzinowo pokrywać w poszczególnych grupach przedszkolnych? Czy w niektórych godzinach może być 2 nauczycieli i pomoc?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W klasie III technikum w planie nauczania został wpisany przedmiot „Zajęcia specjalizacyjne”. W tej chwili prowadząc te zajęcia doszliśmy do wniosku, że lepiej byłoby wpisać nazwę konkretnej specjalizacji np. „Profesjonalne parzenie kawy”. Czy w planach nauczania, które już są wprowadzone do realizacji od 2019 r. można dokonać takiej zmiany, czy można to zrobić tylko w nowych planach wprowadzanych do realizacji w nowym roku szkolnym? Arkusze ocen są w naszej szkole elektronicznie, więc arkusze z klas I i II są już wydrukowane.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe