Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Minister Edukacji Narodowej zapowiedział powrót uczniów do szkół 1 września, z zastrzeżeniem, że w przypadku pojawienia się ognisk zarażenia w konkretnych miejscach,...

PORADA PRAWNA

13 sierpnia 2020 Prawo oświatowe

Czy w związku z różną formą kształcenia w roku szkolnym 2020/2021 (stacjonarne, hybrydowe, zdalne) należy zmienić statut szkoły?

Minister Edukacji Narodowej zapowiedział powrót uczniów do szkół 1 września, z zastrzeżeniem, że w przypadku pojawienia się ognisk zarażenia w konkretnych miejscach, dyrektorzy będą mieć możliwość zawieszenia zajęć w placówkach w oparciu przepisy znowelizowanego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1166). Zawieszenie będzie uzależnione od uzyskania zgody organu prowadzącego oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Przewidziano trzy warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie, t.j. tradycyjną formę kształcenia, formę hybrydową lub zdalne nauczanie.
Z uwagi na powyższe, zasadne jest wprowadzenie do statutów szkół i przedszkoli odpowiednich zmian obejmujących ewentualność wprowadzenia nauczania zdalnego lub hybrydowego. Jednakże ani rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19(Dz.U. z 2020 r. poz. 1389), ani rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493) nie nakazują wprowadzenia stosownych zmian do statutów jednostek oświatowych.
Jak stanowi art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910) przygotowanie projektu statutu i jego zmiany jest wyłączna kompetencja Rady Pedagogicznej. Wobec faktu, że trzy modele nauczania pozostaną z nami na dłużej, można by pokusić się o wprowadzenie odpowiednich zapisów statuowych, oczywiście obowiązujących czasowo.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT