Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy z dotacji na kształcenie specjalne można sfinansować dodatek za trudne warunki pracy, przyznawany osobie za pracę z uczniem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego?
Dotację na kształcenie specjalne otrzymują niesamorządowe jednostki oświatowe, w których nauczycielom nie przysługuje dodatek za trudne warunki, o którym mowa m.in. w § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). Zresztą w samorządowych szkołach jego otrzymanie nie jest uzależnione od samego faktu prowadzenia zajęć z uczniem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Jeśli natomiast w danej niesamorządowej szkole według jej wewnętrznych regulacji (statutu, regulaminu wynagradzania itp.) albo umowy o pracę nauczycielowi przysługuje dodatek za trudne warunki pracy w związku z prowadzeniem zajęć z uczniem o potrzebie kształcenia specjalnego, to taki składnik wynagrodzenia nauczyciela może zostać sfinansowany z dotacji na kształcenie specjalne, o której mowa w art. 35 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 2029), do limitu rocznego wypłat z dotacji wraz z pozostałymi składnikami wynagrodzenia (art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a UoFZO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gdzie mogę znaleźć oficjalne informacje na temat wydatkowania środków z rozdziału 80149. Przeanalizowałam art.8 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz komunikat MEN http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.edukacja/182859/Co-wykazac--MEN-o-gwarancji-srodkow-na-ksztalcenie-specjalne-w-przypadku-szkol-ogolnodostepnych
Jestem dyrektorem przedszkola z oddziałami integracyjnymi, organem prowadzącym jest jst. W wydatkach z 80149 gmina odrzuca mi większość faktur. Chcę kupić drukarkę i postawić w sali SI, aby drukować materiały tylko dla niepełnosprawnych - gmina odrzuciła. W oddziale integracyjnym potrzebuję wykładzinę dobrej jakości droższą, bo przy niepełnosprawnych mających problemy z załatwianiem potrzeb taka wykładzina jest potrzebna - gmina odrzuciła. Gdzie szukać bardziej szczegółowych informacji na co można wydać pieniądze z 80149?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co mówią przepisy prawne na temat zmian organizacyjnych w szkole, które uniemożliwiają dalsze zatrudnienie nauczyciela w pełnym wymiarze?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z regulaminem funduszu świadczeń socjalnych organizujemy wśród pracowników wyjazdy. Dochodzi jednak do sytuacji, w których pracownik zgłasza chęć udziału w jakimś przedsięwzięciu, a później – bez informacji o tym, że nie weźmie udziału w wyjeździe – nie pojawia się. Koszty wyjazdu zostają poniesione ze środków funduszu pomimo braku skorzystania z wyjazdu przez pracownika. Czy istnieje możliwość zawarcia w regulaminie zapisu, że jeżeli ktoś zgłosi się na jakiś wyjazd, a nie weźmie w nim udziału, poniesie całość kosztów związanych z wyjazdem? Na liście chętnych widnieje informacja o tym, że w przypadku rezygnacji pracownik ponosi koszty, na liście każdy podpisuje się osobiście.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba będąca właścicielem i zarazem dyrektorem przedszkola niepublicznego mająca wykształcenie: mgr Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna jak i zarządzanie oświata i inne podyplomowi Może prowadzić nadzór pedagogiczny w swojej placówce bez żadnego stopnia awansu zawodowego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy przedszkola. W naszej gminie od lat funkcjonuje zasada dyżurów w okresie wakacji: w lipcu dwie placówki mają przerwę remontową, a pozostałe dwie pracują (i przyjmują wszystkie dzieci z pozostałych przedszkoli), natomiast w sierpniu następuje zamiana. W bieżącym roku kwestia dyżurów została zaburzona przez konieczność gruntownego remontu jednej z placówek. Z uwagi na tenże remont, w lipcu moje przedszkole jako jedyne w gminie będzie pełniło dyżur wakacyjny dla dzieci z całego miasta. Borykam się z poważnymi brakami kadrowymi stąd moje pytanie, które dotyczy ewentualnej możliwości skorzystania z nauczycieli, zatrudnionych w remontowanej placówce, którzy będą przychodzić do pracy podczas, gdy ich placówka nie funkcjonuje. Jesteśmy gotowe z Dyrektorką remontowanego przedszkola podpisać stosowną umowę, jednak nie wiemy na jakie przepisy możemy się powołać. Myślałyśmy o umowie w formie użyczenia pomieszczeń mojego przedszkola na rzecz wakacyjnego funkcjonowania oddziałów remontowanej placówki. Jest to możliwe?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe