Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zgodnie z regulaminem funduszu świadczeń socjalnych organizujemy wśród pracowników wyjazdy. Dochodzi jednak do sytuacji, w których pracownik zgłasza chęć udziału w jakimś przedsięwzięciu, a później – bez informacji o tym, że nie weźmie udziału w wyjeździe – nie pojawia się. Koszty wyjazdu zostają poniesione ze środków funduszu pomimo braku skorzystania z wyjazdu przez pracownika. Czy istnieje możliwość zawarcia w regulaminie zapisu, że jeżeli ktoś zgłosi się na jakiś wyjazd, a nie weźmie w nim udziału, poniesie całość kosztów związanych z wyjazdem? Na liście chętnych widnieje informacja o tym, że w przypadku rezygnacji pracownik ponosi koszty, na liście każdy podpisuje się osobiście.
Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne. Regulamin ZFŚS nie może zawierać postanowień mniej korzystnych niż obowiązujące przepisy (art. 9 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). Poza tym regulamin ZFŚS ma określać zasady i warunki korzystania z ZFŚS, co wprost wynika z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 746), a niewątpliwie nie można mówić o „skorzystaniu” ze świadczenia socjalnego, gdy pracownik nie weźmie udziału w wyjeździe organizowanym w ramach działalności socjalnej pracodawcy i jeszcze miałby je opłacić w całości. Również pozbawione znaczenia prawnego jest zamieszczenie informacji na liście chętnych, że w przypadku rezygnacji pracownik ponosi koszty wyjazdu, skoro nie ma podstawy prawnej do obciążenia nimi pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od dziecka, które lutym 2017r. kończy 6 lat- (od września 2017r będzie realizowało obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne) nie należy pobierać opłaty za tzw. korzystanie z wychowania przedszkolnego poza podstawę programową - 1 zł za godz. Jeżeli nie mogę pobierać 1 zł za godz. czy od miesiąca marca 2017r. na to dziecko dostanę subwencję oświatową, jak dziecko w zerówce? Jakie czynności należy wykonać jako dyrektor, aby taką subwencję dostać na to dziecko? Z czego to wynika ta cała sytuacja?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam pobrać SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI - BEZPIECZNA SZKOŁA, zamiast niego pojawia się program POZNAJĘ - WYBIERAM. Czy jest możliwość podczepienia tego pierwszego do pobrania? Dziękuję
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor 29.10.2021 r. przechodzi na emeryturę. Z jakiego okresu należy obliczyć mu odprawę i ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prezydent Miasta Kalisza w zarządzeniu z dnia 31 lipca 2013 roku, które dotyczy sprzedaży zużytego majątku jednostek organizacyjnych Miasta Kalisza zamieścił zapis mówiący o tym, że informacje o zbędnych i zużytych składnikach rzeczowych, których wartość przekracza równowartość w złotych kwoty 300 EURO zamieszcza się na BIP jednostki lub Urzędu Miejskiego. Moje pytanie jest takie: W jaki sposób w związku z takim zapisem należy przeprowadzić sprzedaż lub likwidację zużytych i zbędnych składników rzeczowych, których wartość nie przekracza równowartości w złotych 300 EURO?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 17 sierpnia 2018 r.
Od 15 lutego do 14 lipca 2019 r. przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy przysługuje mu urlop uzupełniający?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe