Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy z opiekunem stażu można zawrzeć umowę wolontariatu?
Zgodnie z art. 9c ust. 4 Karty nauczyciela, nauczycielowi stażyście i nauczycielowi kontraktowemu odbywającemu staż dyrektor szkoły przydziela spośród nauczycieli mianowanych lub dyplomowanych opiekuna, z tym że w przedszkolach, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, opiekunem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego może być również nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze.
Przez "nauczyciela" rozumie się, zgodnie z KN, nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1 KN.
Opiekun stażu powinien być zatem nauczycielem zatrudnionym w szkole, w której pełni tę funkcję. Nauczyciela zatrudnia się na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Za okres strajku zostało nauczycielom potrącone proporcjonalnie wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki, a także za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe. ZNP w naszym oddziale przysłał nauczycielom wzór pozwu o zwrot nieprawnie odliczonych dodatków. Przepisy mówią, że ewentualne odliczenia dodatkowych składników zależą od prawa lokalnego, a uchwała naszej gminy mówi, że dodatki należy odliczyć w każdym przypadku, gdy potrącane jest zasadnicze. Jak odpowiedzieć ZNP? Czy informację ile nauczyciel stracił [potrącenia] podczas strajku umieszcza w aktach osobowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację czy wynagrodzenie dyrektora przedszkola będącego jednocześnie właścicielem przedszkola (przedszkole niepubliczne) podlega opodatkowaniu i składkom ZUS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy zatrudniania nauczycieli pracujących w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie, które jest partnerem gminy w realizacji projektu unijnego. W projekcie uczestniczą szkoły prowadzone przez gminę i jedna przez stowarzyszenie. Nauczyciele szkół prowadzonych przez gminę będą zatrudnieni na podstawie KN (godziny ponadwymiarowe wg stawki nauczyciela dyplomowanego z pp). Nauczyciele szkoły stowarzyszeniowej zatrudnieni są na podstawie Kodeksu Pracy. Moje pytanie brzmi: jakie zasady wynagradzania powinny być stosowane wobec nauczycieli szkoły stowarzyszeniowej realizujących projekt? (wg zaleceń Urzędu Marszałkowskiego niedopuszczalne są umowy-zlecenia). Czy realizowane przez tych nauczycieli godziny powinny być wynagradzane wg. ich stawek zaszeregowania (2000 zł. miesięcznie podstawy + dodatek za wysługę lat)? Czy możliwe jest wynagradzanie tych nauczycieli wg odrębnego regulaminu wynagradzania za realizację projektów z udziałem środków unijnych, gdzie zapisane byłyby godzinowe stawki wynagrodzenia takie, które wynikają dla nauczycieli szkół prowadzonych przez gminę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany otrzymał z końcem czerwca propozycję ograniczenia zatrudnienia w związku ze zmianami organizacyjnymi (redukcją liczby oddziałów ) skutkującymi brakiem godzin do zapewnienia pensum. Nauczyciel nie przyjął propozycji i nie złożył zgody na pracę w ograniczonym zakresie. Czy w takim wypadku bezwzględnie konieczne jest wręczenie osobnego pisma wypowiadającego umowę? Czy można traktować jako wystarczające i wiążące (również jeżeli chodzi o czas rozpoczęcia okresu wypowiedzenia) pismo z propozycją ograniczenia pensum? Nauczycielowi nie zostało wręczone osobne pismo z wypowiedzeniem umowy. Czy w takim wypadku można to zrobić teraz, a jeśli tak to czy okres wypowiedzenia będzie liczony 7 dni od daty pisma o ograniczeniu pensum czy też dopiero od momentu wręczenia pisma wypowiadającego umowę? W piśmie z propozycją ograniczenia była zawarta informacja o skutkach braku zgody złożonej w przeciągu 7 dni. Co w tym wypadku z konsultacją związkową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godz. W przyszłym roku szkolnym nie wiadomo jaki będzie nabór,więc w jaki sposób i wg jakich przepisów można wręczyć ograniczenie etatu. Czy zastosowanie ma art 22 tak jak przy całym etacie? Czy wobec niemożliwości przewidywania etatu taka nauczycielka podlega ograniczeniu etatu które wręcza się w maju? Wręczenie ograniczenia nie jest jednoznaczne z ograniczeniem ale wg mnie należy się zabezpieczyć. Proszę o podstawę prawną.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe