Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy za 11 listopada przysługuje dzień wolnego, jeśli pracownik jest na zwolnieniu chorobowym?
W zależności od tego, czy święto wypada w sobotę czy w innym dniu tygodnia, pracownikowi przebywającemu w tym czasie na zwolnieniu lekarskim będzie przysługiwał lub nie inny dzień wolny.
I tak, w przypadku święta przypadającego w sobotę, pracownikowi należy dodatkowo obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin, nawet jeżeli w tym dniu przebywał na zwolnieniu - art. 130 § 2 kodeksu pracy, gdyż w sumie przepracowałby o jeden dzień za dużo w danym miesiącu (okresie rozliczeniowym).
W przypadku, gdy święto przypada w inny dzień pracownik przebywający w tym dniu na zwolnieniu nie nabywa prawa do dodatkowego dnia wolnego, ponieważ to święto już obniżyło jego miesięczny wymiar czasu pracy, a nieobecność usprawiedliwiona obniża wymiar czasu pracy jedynie w dni, które są dla pracownika dniami pracy.
Przykład:
w listopadzie 11-go przypada w sobotę, 1-go w środę,
do przepracowania pracownik ma w miesiącu 20 dni (odejmując od 22 dni roboczych 1 i dodatkowo 11, bo sobota). 20 dni x 8 h = 160 h do przepracowania w listopadzie.
Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 10 do 13 listopada (od piątku do poniedziałku). Za każdy dzień (ale tylko roboczy) zwolnienia, pomniejszamy wymiar czasu pracy o 8 h (art. 130 § 3 KP - Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.) Czyli pomniejszamy o 2 dni - 10-go i 13-go, bo te dni przypadały do przepracowania, co daje 160 h - 16 h = 144 h. Aby pracownik przepracował wymagane 144 godziny w miesiącu, trzeba udzielić mu dodatkowego dnia wolnego, ponieważ po odliczeniu tych 2 dni zwolnienia pozostaje 19 dni roboczych w miesiącu, czyli 152 godziny (o 8 za dużo).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu nauczyciela j. angielskiego zatrudnionemu w wymiarze 1,5/25 i 1/22.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 19 lipca 2023 r. nauczyciel uzyskał stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, według starych zasad. 31 sierpnia 2023 r. zakończył pracę w szkole. Czy należało dokonać oceny pracy tego nauczyciela za okres od mianowania (19 lipca do 31 sierpnia 2023 r.) w związku z ustaniem zatrudnienia? Nauczyciel w tym okresie przepracował tylko dwa dni (19 i 20 lipca), pozostałe dni przebywał na urlopie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektorem placówki może być osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje oraz spełnia warunki określone w Rozporządzeniu MEN z 11 sierpnia 2017 i prowadzi działalność gospodarczą.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany przebywa na urlopie wychowawczym od 10.2018 do 31.08.2020 r. Obecnie chce rozwiązać umowę o pracę. Co należy napisać w świadectwie pracy w pkt. dotyczącym wykorzystania urlopu wypoczynkowego w związku z tym, iż nie nabył prawa do urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Biorąc pod uwagę zapisy Art. 220 ust. 1 pkt 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe: „4) liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, nie może być wyższa niż liczba uczniów przypadających na jeden etat pedagoga, psychologa lub logopedy, zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, w roku szkolnym 2016/2017”, czy można powstałą zwyżkę godzin przeznaczyć na realizację zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przykładowo: Szkoła w roku szkolnym 2016/17 na 290 uczniów; w roku szkolonym 2017/18 - 340 uczniów co daje zwiększenie etatu pedagoga i psychologa do 1,18 etatu, co w przeliczeniu na godziny daje zwyżkę 4 godzin. Pytanie: Czy: 1. Zwyżkę 4 godzin pedagoga szkolnego można przeznaczyć np. na realizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów z takim zaleceniem wynikającym z opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o dostosowaniu wymagań edukacyjnych (pedagog posiada stosowne kwalifikacje do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych). 2. Zwyżkę godzin psychologa szkolnego przeznaczyć na zajęcia logopedyczne. W tym przypadku psycholog nie posiada stosownych kwalifikacji. Zajęcia byłyby powierzone innemu nauczycielowi, który posiada kwalifikacje do prowadzenia logopedii (studia podyplomowe). 3. Zajęcia logopedyczne, o których mowa w pkt. 2 realizowane przez nauczyciela np. edukacji wczesnoszkolnej byłyby jego godzinami ponadwymiarowymi. Z jakiego pensum należy w takim wypadku rozliczać godziny ponadwymiarowe: 18- godzinnego (pensum nauczyciela) czy 20-godzinnego (pensum psychologa)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe