Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu nauczyciela j. angielskiego zatrudnionemu w wymiarze 1,5/25 i 1/22.
W przypadku nauczycieli przedszkoli zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, wymiar urlopu wypoczynkowego oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie pracy, tak jak w przypadku pracowników niepedagogicznych.
Obliczenia należy dokonać w poniższy sposób:
1,5/25 = 0,06
0,06 x 35 dni = 2,1, co po zaokrągleniu daje 3 dni
3 x 8 h = 24 godziny
1/22 = 0,05
0,05 x 35 dni = 1,75, po zaokrągleniu 2 dni
2 x 8 h = 16 godzin
Nauczycielom przysługuje więc odpowiednio 3 i 2 dni urlopu udzielanego w wymiarze 24 i 16 godzin.
Skoro urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika, kolejnym krokiem jest ustalenie tego właśnie dobowego wymiaru czasu pracy.
Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze wynosi nie więcej niż 40 godzin tygodniowo, na które składają się zajecia dydaktyczne, opiekuńcze lub wychowawcze, inne zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły oraz samokształcenie i doskonalenie.
W przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze, czas pracy należy przeliczyć:
0,06 etatu x 40 h = 2,4 godziny na tydzień (w tym 1,5 godziny zajęć dydaktycznych). Tygodniowy czas pracy (2,4) należy podzielić przez liczbę dni pracy w tygodniu i otrzymaną liczbę odejmować z puli 24 godzin za każdy dzień pracy. Taki sposób obliczania urlopu nauczycieli niepełnozatrudnionych w placówkach nieferyjnych przyjął Generalny Inspektor Pracy w piśmie z 14 stycznia 2010 r., GPP -118-4560-92/09/PE/RP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (ze względu na zmniejszenie liczby oddziałów) wyraził zgodę na przeniesienie do innej szkoły położonej w tej samej gminie. W placówce, w której pracował, prowadził między innymi zajęcia ze sztuki (4 godz.) i ma prowadzić je nadal. Czy należy z tym nauczycielem rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron i zawrzeć nową umowę na te 4 godz.? Czy można zawrzeć umowę na czas określony? Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dostarczyła do szkoły zwolnienie lekarskie na trzy tygodnie. Okazało się, że przebywa w sanatorium. Czy to jest zgodne z prawem skoro inni nauczyciele wyjeżdżając do sanatorium w trakcie roku szkolnego biorą urlop bezpłatny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ukończyła w 1983 r. studium pedagogiczne i uzyskała kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej. W 1987 r. ukończyła studium przedmiotowo-metodyczne na kierunku "nauczanie początkowe". W akcie mianowania z 2000 r. istnieje zapis, iż może ona być zatrudniona w szkole podstawowej. W 2006 r. uzyskała tytuł licencjata w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy nauczycielka z tymi kwalifikacjami posiada uprawnienia do nauczania w klasach I-III lub prowadzenia zajęć w oddziale przedszkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z pracownikiem samorządowym rozwiązano stosunek pracy w dniu 23.05.2017 r. na podstawie art. 53§1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Pracownik w trakcie zatrudnienia zachorował i przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym jak wynika z decyzji ZUS do 17.10.2017 r.( decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wpłynęła do pracodawcy w dniu 01.06.2017 r. po rozwiązaniu umowy). W dniu 28.05.2019 r. pracownik złożył prośbę o wypłatę odprawy rentowej w związku z przyznaniem renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Z załączonych przez pracownika kserokopii dokumentów (wyrok sądowy oraz decyzja ZUS) wynika, że renta została przyznana na okres od 07.08.2018 r. do 31.12.2018 r.
Czy w związku z powyższym pracownikowi przysługuje odprawa rentowa zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponieważ rozwiązanie umowy nie było ściśle związane z przejściem na rentę, tę bowiem przyznano dla pracownika później?
Czy należy wystąpić do pracownika bądź też do ZUS o udokumentowanie faktu co działo się w okresie pomiędzy zakończeniem okresu przyznania zasiłku rehabilitacyjnego (tj. od dnia 18.10.2017 r.) do dnia przyznania renty (tj. 07.08.2018 r.), ponieważ pracodawca nie posiada dokumentów za ten okres?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 04.02.2019r w szkole jest potrzeba zatrudnienia na zastępstwo nauczyciela przedmiotów zawodowych teoretycznych w wymiarze 6/18. Kandydat ma ukończone studnia pierwszego stopnia zgodne z kierunkiem nauczania ale be przygotowania pedagogicznego. Byłaby to jego pierwsza praca w zawodzie nauczyciela. Czy w takiej sytuacji dyrektor może z tym nauczycielem zawrzeć umowę do końca roku szkolnego i czy nauczyciel może rozpocząć staż?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe