Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zamieszczony przez Państwa wzór programu profilaktyki : Poznaję -wybieram w jakikolwiek sposób wpisuje się w nowe rozporządzenie MEN w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii z 18.08. 2015 ?
Zamieszony na portalu materiał Szkolny Program Profilaktyki z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia MEN z dnia 18 sierpnia 2015r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii ( Dz.U. z 2015r. poz.1249) nie zawiera wzoru programu profilaktyki. Rozporządzenie nie wskazuje na potrzebę dokonywania jakichkolwiek zmian w strukturze formalnej programu ( w dalszym ciągu jest to autonomiczna decyzja szkoły).
Przedstawiony materiał wskazuje natomiast na przykładową zawartość programu, z uwzględnieniem zmian - jakie wprowadziło rozporządzenie oraz omawia zakres wprowadzonych zmian. Szkoła ma obowiązek dostosować swój program profilaktyki na rok szkolny 2015/2016 do zakresu i form działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii określonej w rozporządzeniu (do dnia 1 marca 2016r.). W praktyce oznaczać to będzie w pierwszej kolejności szerokie rozpoznanie występujących zagrożeń i istniejących zasobów w środowisku szkolnym i lokalnym (diagnoza). Dopiero na podstawie jej wyników oraz po wskazaniu czynników ryzyka i czynników chroniących możliwe będzie porównanie dotychczasowych założeń programu w zakresie przeciwdziałania narkomanii z potrzebami, które wskazała szeroko przeprowadzona diagnoza we współpracy z podmiotami (wymienionymi w rozporządzeniu). Od tego zależeć będą zarówno zakres i formy działań profilaktycznych w celu przeciwdziałania narkomanii, jakie szkoła, uwzględniając własne potrzeby, zasoby i środki, wprowadzi do programu profilaktyki ( dokonując zmian programu w trybie przewidzianym w art. 54 ust.2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( tekst jedn.: Dz.U. z 2015r. Nr 256, poz.2572 z późn.zm.).
Z uwagi na powyższe uwarunkowania nie jest możliwe ( a i z pewnością również niepotrzebne konstruowanie nowych programów i określanie ich wzorów), większą wartość ma zwrócenie uwagi na przykładowe rozwiązania w dotychczasowym programie, np. poprzez wskazanie działań na nowo wprowadzonych poziomach profilaktyki: profilaktyki uniwersalnej, profilaktyki selektywnej i profilaktyki wskazującej (dotychczas na poziome profilaktyki pierwszorzędowej, drugorzędowej, trzeciorzędowej) i możliwość wykorzystywania na tych poziomach różnych strategii ( od strategii informacyjnych po strategie zmian środków). Szkoła, co warto raz jeszcze podkreślić, projektuje kompleksowe działania profilaktyczne, planuje i projektuje profilaktykę w odpowiedzi na potrzeby swojego środowiska.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W klasie 6 język niemiecki (drugi język) jest w ramach godzin organu prowadzącego. Czy w takim wypadku dyrektor wydaje decyzję administracyjną o zwolnieniu ucznia z głęboką dysleksją z takich zajęć?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o informację. Czy można uczniowi kl. III szkoły podstawowej wydłużyć o rok okras kształcenia. Uczeń ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim). Ile godzin rewalidacji można przydzielić? Dziękuję.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Skąd wynika, że Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe będą dopiero od 2019 r. odbywały się według nowej podstawy programowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczniowi, który ma nauczanie indywidualne z włączeniem do klasy należy wpisywać nieobecności na lekcjach, z których jest zwolniony, a klasa ma wciąż zajęcia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób nauczyciel wspomagający powinien dokumentować swoją obecność na zajęciach lekcyjnych z uczniem klasy IV, jeżeli w szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe