Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czym może lub powinna różnić się procedura postępowania powypadkowego od rozporządzenia MENiS z 2002 o bhp?
Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę poza obiektami należącymi do tych jednostek. Rozporządzenie dotyczy szerokiego spektrum działania szkoły i jej odpowiedzialności za bezpieczeństwo oraz higienę uczniów a także pracowników. Nakłada m. in. obowiązki: 1) kontroli obiektów szkoły lub placówki pod katem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z nich, 2) równomiernego obciążenia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia; 3) potrzebę różnicowania zajęć w każdym dniu; 4) zasadę niełączenia w kilkugodzinne bloki zajęć z tego samego przedmiotu, 5) posiadania planu ewakuacji, 6) oznakowania dróg ewakuacyjnych, 7) zakazu prowadzenia prac remontowych, naprawczych i instalacyjnych w pomieszczeniach szkoły, 8) obowiązku zapewnienia właściwego oświetlenia, temperatury, wyposażenia, mebli, ogrodzenia itd., 9) wyposażenia w apteczki 1-wszej pomocy, 10) zapewnienia bezpieczeństwa w warsztatach, laboratoriach, pracowniach oraz na stanowiskach praktycznej nauki zawodu, 11) zapewnienia bezpieczeństwa podczas zajęć wychowania fizycznego, dyscyplin sportu i turystyki. Osobny rozdział jest poświęcony wypadkom osób pozostających pod opieką szkoły, obowiązkom z tym związanych (np. sporządzania protokołu powypadkowego oraz rejestru).Treści procedury nie mogą się różnić od zapisów rozporządzenia. Mogą być natomiast jego uszczegółowieniem i to w takim zakresie, w jakim dyrektor uzna za niezbędne. Bowiem rozporządzenie dotyczy wszystkich szkół i placówek oświatowych, zaś procedura jest opracowana dla szkoły, zatem uwzględnia jej specyfikę oraz potrzeby.
Podstawa prawna: ROZPORZNDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor powołał wicedyrektora. Z powodu trudnej sytuacji osobistej dyrektor jest zmuszony złożyć rezygnację ze stanowiska. Czy w takiej sytuacji dyrektor powinien odwołać wicedyrektora, który ma powołanie na dwa lata, a sam nie wyraża woli rezygnacji? Czy nowy dyrektor będzie mógł odwołać wicedyrektora?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące dni wolnych od zajęć, które są wyznaczone przez dyrektora w wymiarze do 8 dni w ciągu roku szkolnego dla szkół podstawowych. Nie wykorzystaliśmy spośród tych dni, trzech dni, przeznaczonych na rekolekcje- tj.18,19, 20 marzec. Czy w związku ze zmianami spowodowanymi koronawirusem możemy je wykorzystać (aby uczniowie mogli odpocząć) w innym terminie na podstawie decyzji dyrektora do końca roku szkolnego?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek upoważnić pisemnie pracowników szkoły (zarówno pedagogicznych oraz niepedagogicznych) do dokonywania poprawek w dokumentacji szkolnej? Jeśli tak, to poproszę o podstawę prawną oraz o wzór wniosku o upoważnienie.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W gimnazjum (obecnie 9 oddziałów) funkcję wicedyrektora pełni nauczyciel „społecznie”, czyli ma normalne godziny etatowe do wypracowania z uczniami. Nauczyciel ten bardzo pomaga dyrektorowi w organizowaniu pracy szkoły, m.in. układa plan lekcji, plan dyżurów, jest koordynatorem projektów gimnazjalnych, tworzy wiele dokumentów szkolnych, zajmuje się monitorowaniem realizacji podstawy programowej, planuje zastępstwa za nieobecnych nauczycieli itp. Czy ta dodatkowa, a tym samym zajmująca wiele czasu praca może być podstawą do zwolnienia tego nauczyciela z obowiązku pełnienia dyżurów w czasie przerw? Czy istnieje jakieś prawne uregulowanie tego typu sytuacji?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w bursie obowiązują godziny karciane? Jeśli tak to wpisujemy je w dzienniku, który prowadzi wychowawca? Czy muszę ustalić dni wolne od zajęć skoro mam dzieci z różnych szkół?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe