Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dla dziecka uczęszczającego do klasy III SP (ogólnodostępnej) zatrudniono pomoc nauczyciela w wymiarze 4 godz. dziennie, czy Dyrektor może zlecić pracownikowi pomoc - obsługę czynności fizjologicznych ucznia (min.zmiana pieluch). Uczeń zamieszkuje 2 km. od szkoły. Mama niepracująca.
Zgodnie z § 7 Rozporządzenia MEN z dnia 24.07.2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych (...), w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęte dzieci i uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo:
1) nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów, lub
2) w przypadku klas I-III szkoły podstawowej - asystenta, lub
3) pomoc nauczyciela
- z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
W przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na inne niż wymienione wyżej niepełnosprawności, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym, osoby takie można zatrudniać dodatkowo, ale za zgodą organu prowadzącego.
Specjaliści i pomoc nauczyciela realizują zadania wyznaczone przez dyrektora przedszkola lub szkoły.
Z powyższego wynika, że zadania te powinny wynikać z zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Po przeprowadzeniu wewnętrznej kontroli jako nowy dyrektor, stwierdziłam, że część nauczycieli jest zatrudniona na umowę stałą bez wymaganych kwalifikacji. Dwoje to nauczyciele zatrudnieni przez mianowanie, a dwoje jest w trakcie odbywania stażu awansu zawodowego. Jak w świetle prawa mam teraz postąpić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku 2012 nauczycielka naszej szkoły przeszła na emeryturę, wypłacono odprawę, ale jest zatrudniona do 31.08.2016. Jeżeli będzie chciała rozwiązać umowę wcześniej czy zastosować okres wypowiedzenia 3-miesięczny? Umowa zawarta na czas określony, ale pracownikiem jest od 30 lat.Czy jeżeli skróci czas pracy (nie dotrzyma terminu 31.08.2016r) to należy się odprawa za likwidacje stanowiska pracy i czy w wymiarze 6 miesięcznego wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaką podstawę prawną należy wpisać w świadectwie pracy nauczycielowi, który dał wypowiedzenie za porozumieniem stron w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem dyplomowanym. W dniu 7 sierpnia podpisałam umowę do pracy w szkole podstawowej na stanowisko nauczyciela języka niemieckiego. Zatrudniała mnie dyrektorka szkoły, która swoją funkcję pełniła do 31 sierpnie, gdyż od 1 września objęła stanowisko dyrektora w innej placówce. Byłam ujęta w arkuszu organizacyjnym, który pani dyrektor przygotowała i przesłała go przyszłej pani dyrektor, która obejmowała placówkę w dniu 1 września. Nowa pani dyrektor stwierdziła, że jestem nieprawnie zatrudniona (podważyła decyzję swojej poprzedniczki), stwierdziła, że nie ma dla mnie godzin, gdyż przyjęła kogoś innego. Dziś na posiedzeniu rady pedagogicznej nie zostałam w ogóle przedstawiona jako pracownik szkoły, nie przydzielono mi żadnych czynności. Co ja mam w tej sytuacji zrobić? Jak mam się zachować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, związkowiec, korzysta ze zniżki, pracował zawsze na etacie 12/18. W obecnym roku szkolnym przydział czynności: 2/18 i 30/30. Czy uśrednione pensum, dostosowane do zniżki, to 19 godz? Czy może mieć godziny nadliczbowe? Czy można wyliczyć zniżkę z 30/30 (etat) i 2 godziny potraktować jako nadliczbowe? Bardzo proszę o pomoc prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe