Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel, związkowiec, korzysta ze zniżki, pracował zawsze na etacie 12/18. W obecnym roku szkolnym przydział czynności: 2/18 i 30/30. Czy uśrednione pensum, dostosowane do zniżki, to 19 godz? Czy może mieć godziny nadliczbowe? Czy można wyliczyć zniżkę z 30/30 (etat) i 2 godziny potraktować jako nadliczbowe? Bardzo proszę o pomoc prawną.
Jeżeli nauczyciel w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczycieli o różnym pensum dydaktycznym, jego obowiązkowy wymiar godzin powinien określić organ prowadzący (OP robią to w formie uchwały regulującej sposób obliczania tzw. "pensum łączonego") - art. 42 ust. 7 pkt. 3 Karty Nauczyciela.
Skoro nauczyciela w nowym roku szkolnym obowiązywać będzie inne pensum, związki zawodowe powinny wnioskować o zniżkę dostosowaną do aktualnego pensum.
Przepisy prawa nie zabraniają przydzielania godzin ponadwymiarowych nauczycielom związkowcom korzystającym ze znizki godzin.
Karta Nauczyciela wprowadza zakaz przydzielania godzin ponadwymiarowych jedynie nauczycielom, którym obniżono obowiązkowe pensum godzin w przypadkach określonych przez organ prowadzący (o ile w ogóle taką możliwość organ prowadzący wprowadził) z tym, że w stosunku do dyrektorów i wicedyrektorów zakaz ten nie obowiązuje.
Obniżenie wymiaru godzin dla nauczyciela związkowca następuje na podstawie przepisów o związkach zawodowych a nie Karty Nauczyciela, w związku z czym powyższy zakaz również nie dotyczy takich obniżek.
Kwestię tę należy rozpatrywać zatem pod kątem zasadności przydzielania dodatkowo płatnych godzin nauczycielowi, który ze względu na pełnienie funkcji związkowych potrzebuje więcej czasu wolnego od pracy (korzysta ze zniżki godzin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie w obecnym roku szkolnym realizuje 23 godziny – w tym 20 godz. z pensum 18 i 3 godz. świetlicy z pensum 26.
Jego pensum ustalono na 19/19 i 4 godziny ponadwymiarowe.
Podczas nauczania zdalnego nauczyciel nie realizuje trzech godzin świetlicy i nie ma przydzielonych na ten czas innych zajęć – czyli realizuje 20 godzin: 19 godzin z pensum i 1 godzinę ponadwymiarową liczoną z 19/19.
Czy jego pensum na czas nauczania zdalnego, które w ciągu roku szkolnego jest wprowadzane już kilka razy, powinno być przeliczane na 18/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W maju złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w związku z przejściem od 1 września na emeryturę. Pracownik pobiera rentę rodzinną i po ustaleniu wysokości emerytury zdecyduje się pobierać korzystniejsze świadczenie, a więc rentę rodzinną. Czy w związku z tym należy wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Czy musi nam przedłożyć dokument o przyznaniu emerytury i złożyć oświadczenie o pobieraniu renty rodzinnej - aby w razie kontroli finansowej była podstawa wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole funkcjonuje oddział specjalny z uczniami z upośledzeniem w stopniu lekkim. Jest to klasa z uczniami klas I, II, IV, VII. Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017 r. w wymiarze 14/18 godzin tygodniowo ma przydzielone 13/18 godzin w szkole i 1/18 w klasie - oddziale specjalnym, w której są uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak to w jakiej wysokości? Dyrektor szkoły – nauczyciel mianowany - realizuje godziny dydaktyczne w wymiarze 3/18 w w/w oddziale specjalnym prowadząc zajęcia rewalidacyjne. Jest to pensum ustalone przez organ prowadzący szkołę dla dyrektora. Czy dyrektorowi należy się dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak to w jakiej wysokości? Inni nauczyciele przedmiotowi (np. nauczyciel wychowania fizycznego) mają przydzielone 21/18 godzin tygodniowo, w tym 17/18 w szkole i 4/18 w w/w oddziale specjalnym. Czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy za 4/18? Jeżeli tak to w jakiej wysokości?
Przedstawiam rozdział z Uchwały Rady Miasta w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół p przedszkoli w sprawie dodatku za trudne warunki pracy.
§ 8 1. Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach pracy dla zdrowia przysługują z tego tytułu dodatki. 2. Za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli: a/ zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim, b/ zajęć dydaktycznych i wychowawczych w klasach specjalnych oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego, c/ prowadzenie nauczania indywidualnego w domu ucznia, zakwalifikowanego do takiego kształcenia. 3. Nauczycielom przysługuje dodatek w wysokości: za prace w trudnych warunkach – 20% wynagrodzenia zasadniczego. 4. Dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, za którą dodatek jest związany oraz w okresie nie wykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego. 5. Nauczycielom prowadzącym indywidualne nauczanie w domu ucznia oraz dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego przysługuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej za każdą przepracowana godzinę. 6. Dodatki przysługują w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych, warunkach pracy pozostają do obowiązującego wymiaru godzin. 7. Dodatki wypłaca się z dołu za czas faktycznego wykonywania pracy § 14 ustalenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkole: 1. dyrektor szkoły liczącej 17 i więcej oddziałów – 3 godz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaką stawkę powinno się płacić za zastępstwo doraźne jeśli nauczyciel np. historii idzie na zastępstwo nauczyciela świetlicy? 1/18 czy 1/26? Nadmienię, że organ prowadzący nie określił tego w swoich uchwałach i zarządzeniach.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel będący na urlopie dla poratowania zdrowia (kończy mu się 05 czerwca 2014r.) poinformował mnie, jako dyrektora szkoły, że stan zdrowia nie pozwala mu wrócić do pracy, choroba wymaga dalszego leczenia. Nauczyciel jest po konsultacji z lekarzem specjalistą, który przekazał pacjentce, że nie podpisze zgody na powrót do pracy. W związku z tym mam pytania: 1. Czy nauczyciel, żeby kontynuował leczenie powinien wrócić do pracy na jeden dzień (mimo, że nie ma zgody lekarza z medycyny pracy), a potem przejść na dłuższe l- 4?
2. Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie na poratowanie zdrowia do 05.06.2014, można od września ograniczyć etat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe