Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jak wynika z treści zapytania od 1 września zatrudniono w szkole osobę bez przygotowania pedagogicznego, ze zobowiązaniem się przez nią do uzupełnienia braku w ciągu roku...

PORADA PRAWNA

10 lipca 2020 Kadry

Dnia 01.09.2019 r. został zatrudniony nauczyciel za zgodą KO czyli wg Kodeksu Pracy. W styczniu uzyskał on przygotowanie pedagogiczne i dostarczył zaświadczenie o ukończeniu studiów natomiast świadectwo ukończenia studiów dostarczył dopiero na początku marca 2020 r. 1) czy w związku z tym należało zakończyć umowę zawartą na podstawie KP i podpisać nową zgodnie KN, jeśli tak to w jakim terminie? 2) czy powinno to się odbyć przez wypowiedzenie? 3) jak wyliczyć urlop takiego nauczyciela?

Jak wynika z treści zapytania od 1 września zatrudniono w szkole osobę bez przygotowania pedagogicznego, ze zobowiązaniem się przez nią do uzupełnienia braku w ciągu roku szkolnego.
Podstawa zatrudnienia nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego jest art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) , który stanowi, że w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego. Mało tego, stosownie do art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela nauczyciel ten rozpoczyna staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Dlatego tez umowa zostaje zawarta na okres jednego roku szkolnego.
W tak przedstawionej sytuacji nauczyciel zatrudniony jest na podstawie przepisów Karty Nauczyciela, a nie kodeksu pracy. Nie ma potrzeby zmiany umowy o pracę, a urlop przysługuje nauczycielowi zgodnie z zapisami art. 64 Karty Nauczyciela.
Natomiast, stosownie do art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela w przypadku podniesienia przez nauczyciela swoich kwalifikacji w trakcie roku szkolnego zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego.
Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (tj. Dz.U. z 2014 r. poz. 416 z późn. zm.) udokumentowanie prawa do określonej stawki wynagrodzenia zasadniczego następuje poprzez przedstawienie oryginalnych dokumentów (aktów nadania stopnia awansu zawodowego, świadectw, dyplomów) albo uwierzytelnionych odpisów (kopii) tych dokumentów. Zaświadczenie nie spełnia tego kryterium. Skoro pracownik dostarczył świadectwo w marcu, zmiana wysokości wynagrodzenia zasadniczego powinna mieć miejsce od miesiąca kwietnia.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT