Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dnia 19.05.2017 r. nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. Dnia 31.05.2017 r. pokwitował odbiór pisma w którym dyrektor wyraża zgodę na rozwiązanie umowy o pracę zgodnie z jego prośbą. Dnia 2 czerwca 2017 r. nauczyciel złożył podanie o ponowne przyjecie do pracy na dotychczasowych warunkach. Jaką odpowiedź powinien dać dyrektor jeżeli przychyli się do prośby nauczyciela. Powinien anulować poprzednie pismo? Czy szkoła powinna wydać dnia 31.08.2017 r. świadectwo pracy i zawrzeć nową umowę od września. Jak wybrnąć ze sprawy zgodnie z przepisami?
W omawianym przypadku dopuszczalne są obydwa rozwiązania: 1) albo strony podpiszą porozumienie stron rozwiązujące dotychczasowy stosunek pracy z dniem 31 sierpnia 2017 r. i nawiążą nowy od dnia 1 września 2017 r., a wówczas nie będzie obowiązku wydania świadectwa pracy z uwagi na brak przerwy w zatrudnieniu (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN, art. 97 § 1 KP); 2) za zgodą nauczyciela wyrażoną chociażby w sposób dorozumiany (przez brak sprzeciwu i przystąpienie do pracy w dniu 1 września 2017 r.) dyrektor cofnie oświadczenie o zgodzie na rozwiązanie stosunku pracy w trybie porozumienia stron na podstawie art. 300 KP w zw. z art. 61 § 1 KC. W pierwszym przypadku rodzaj podstawy stosunku pracy jest uzależniony od ustaleń stron i potrzeb placówki oświatowej jako pracodawcy, a w szczególności czy nauczyciel oraz szkoła wyrażają wolę zatrudnienia na czas nieokreślony (na pełen etat przez mianowanie – art. 10 ust. 5 KN), czy dla nauczyciela z jego woli lub potrzeb szkoły wynika konieczność zatrudnienia tylko na czas określony (na umowę o pracę z art. 10 ust. 7 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w Statucie Przedszkola Publicznego powinien być umieszczony zapis dotyczący rekrutacji dzieci na dany rok szkolny?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o propozycje zapisów zmian w Statucie szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi-w związku ze zmianami przepisów prawa oświatowego od 1 września 2022r.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie, kiedy w szkole można zmienić statut? Ten, który posiadamy jest wielokrotnie poprawiany, nowelizowany, zawiera wiele skreśleń itd. W statucie nie ma rozdziału o WSO, a chyba powinien się tam znaleźć. Co w związku z tym powinniśmy zrobić? Czy statut może zawierać zakres obowiązków pracowników niepedagogicznych, czy powinny to określać inne dokumenty?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o opinię prawną, dotyczącą wypełniania dokumentacji formalnej w zakresie organizacji wycieczek szkolnych. Jestem wicedyrektorem w Zespole Szkół im. M.Rataja w Gościnie. Jest to liceum ogólnokształcące i technikum. Szkoła nasza jest szkołą mundurową posiadamy min.klasy o profilu wojskowym, strażackim ,straży granicznej. W związku ze specyfiką pracy szkoły, w trakcie kształcenia organizujemy dla młodzieży wiele wyjazdów min.: •do jednostek wojskowych oraz innych jednostek patronackich;
•na strzelnice wojskowe i sportowe; •do kina, teatru, itp.; •do parków linowych; •na spływy kajakowe. Wyjazdy do jednostek, odbywają się np. cyklicznie 1 x w miesiącu w ramach zajęć lekcyjnych tzw. szkoleń wojskowych. Moje pytanie dotyczy zgody rodziców na udział młodzieży w w/w wycieczkach. Stworzyliśmy formularz zgody rodziców na wszystkie wymienione wycieczki. Czy w świetle obowiązujących przepisów istnieje możliwość, aby rodzic / opiekun dziecka wypełnił jednorazowo powyższy formularz zgody, który będzie obowiązywał przez cały rok szkolny? Czy każdorazowo konieczne jest wypełnianie/podpisywanie przez rodziców zgody na konkretną wycieczkę? Będę wdzięczna za rozstrzygającą odpowiedź.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń może nagrywać lekcje?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe