Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm. rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego może być...

PORADA PRAWNA

17 lutego 2021 Prawo oświatowe

Do oddziału przedszkolnego uczęszcza dziecko 6-letnie, które nie nie bierze udziału w zajęciach i ma zaburzona mowę, pochodzi z rodziny niewydolnej. Rodzice nie chcą przebadać dziecka w poradni. Czy rada pedagogiczna bez zgody rodziców może odroczyć dziecko, jeśli nie osiągnie dojrzałości szkolnej?

Na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm. rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego może być odroczone nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat pod dwoma warunkami: gdy dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną oraz rodzic złoży do dyrektora szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszka dziecko, wniosek w tej sprawie. Rada pedagogiczna przedszkola lub szkoły z oddziałami przedszkolnymi nie posiada żadnych kompetencji w tej sprawie. Natomiast jeżeli dyrektor przedszkola uważa, że rodzic powinien zdiagnozować dziecko w poradni, lub przewiduje, że rodzic wniosku nie złoży, ma jedynie możliwość zwrócenia się do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację dziecka, a sąd rozważy, czy w tej kwestii powinien na rodzica złożyć zobowiązania dotyczące w pierwszej kolejności udana się z dzieckiem do poradni (art. 109 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. z 2020 r., poz. 1359 ze zm.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT