Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Do przedszkola uczęszcza dziecko 4 letnie z orzeczeniem kształcenia specjalnego (AUTYZM) brak innych wskazań typu upośledzenie umysłowe lekkie itp. ponadto posiada orzeczenie o niepełnosprawności symbol - 12C. Dziecko te uczęszcza do grupy przedszkolnej razem z innymi rówieśnikami, dodatkowo 3 godziny tygodniowo pracuje z nim w ramach rewalidacji oligofrenopedagog i logopeda (indywidualnie choć nie ma wskazań do pracy indywidualnej- bo jest to tylko 1 dziecko takie w przedszkolu). Jako dyrektor zatrudniłam pomoc nauczyciela do tej grupy- w celu wspomagania tego dziecka. Moje pytanie jest takie; czy nauczycielowi pracującemu w grupie i z tym dzieckiem przysługuje dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy, czy taki dodatek przysługuje również nauczycielowi który pracuje z tym dzieckiem realizując zajęcia rewalidacyjne. Regulamin wynagradzania w gminie jest tak ogólny i odsyła do rozporządzenia MEN w sprawie płac nauczycieli, nie mogę z niego nic wyczytać.
Ani nauczycielowi przedszkola ogólnodostępnego pracującemu w grupie z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, ani za prowadzenie zajęć rewalidacyjnych prowadzonych dla dziecka bez upośledzenia umysłowego, nie przysługuje dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy, ponieważ takie prace nie są wynagradzane ww. dodatkami, zgodnie z listą prac zamieszczoną w § 8 i § 9 rozporządzenia MENiS z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 416).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 lipca br. przebywam na rocznym urlopie zdrowotnym. W bieżącym roku szkolnym miałam godziny ponadwymiarowe. Ze względu na fakt, że od lipca br. jestem na urlopie zdrowotnym, nie otrzymałam średniej urlopowej wakacyjnej, ponieważ nie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Moje pytanie dotyczy faktu, czy po zakończeniu urlopu zdrowotnego otrzymam średnią urlopową z tego roku szkolnego (2019/2020)? Czy też ta średnia urlopowa przepadnie? Czy też może w lipcu przyszłego roku naliczą mi średnią urlopową z danego roku szkolnego (2020/2021) i będzie się wtedy odnosiła tylko do etatu? W KN przeczytałam, że średnia urlopowa jest liczona z godzin ponadwymiarowych w danym roku szkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 12.02.2018 do 11.02.2019 r. wykorzystał 2 tygodnie urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych 29.01-11.02.2018 pozostało do wykorzystania 6 tygodni. Czy urlop uzupełniający (6 tyg.) mogę udzielić od 12.02.2019 do 25.03.2019 (ferie zimowe przypadają od 11-24.02.2019 r.)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony w wymiarze 26/26 w świetlicy szkolnej dyrektor zamierza od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. przydzielić 18/18 w szkole i 13/26 w świetlicy szkolnej. Czy z tym nauczycielem należy podpisać porozumienie zmieniające umowę o pracę z 26/26 na 18/18 i 13/26. W jakiej wysokości będzie miał dodatek za wysługę lat w roku szkolnym 2018/2019r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na zastępstwo, za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim jest w ciąży. W umowie widnieje zapis, iż nauczycielka na zastępstwie będzie zatrudniona do czasu powrotu nauczycielki z urlopu macierzyńskiego. Nauczycielka na zastępstwie urodzi dziecko w czasie wakacji czyli przed powrotem koleżanki z urlopu macierzyńskiego, która wraca do pracy 18 września 2019 roku. Dodam, że nauczycielka zatrudniona na zastępstwo przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim i oznajmiła, że nie wróci już do pracy. Czy po porodzie będzie jej przysługiwał urlop macierzyński?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywała staż na nauczyciela kontraktowego od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r., złożyła wniosek o postępowanie 15.10.2019 r. Jest po pozytywnej rozmowie kwalifikacyjnej 20.11.2019 r., od miesiąca stycznia 2020 r. dam jej angaż płacowy na nauczyciela kontraktowego. Umowa o pracę była zawarta od 1.09.2018 r. do 31.08.2020 r. czy w związku ze zdobytym wcześniej awansem nauczyciela kontraktowego umowa o pracę staje się umową na czas nieokreślony (automatycznie od 01.01.2020 r.) czy dopiero taką umowę na czas nieokreślony zawrze od 02.09.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe