Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu. Nauczycielka - stażystka (staż na nauczyciela mianowanego) w trakcie odbywania stażu zaszła w ciążę i korzystała ze zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem (w tym urlop wychowawczy). Planowany powrót nauczycielki do pracy, to 1 dzień ferii letnich (wychowawczy do 26.06.2020 r.). Opiekunowi stażu, na czas nieobecności nauczycielki - stażystki wstrzymano wypłacanie dodatku funkcyjnego z tytułu opiekuna stażu. Czy w tej sytuacji dodatek funkcyjny, o którym mowa, należy wypłacać (wznowić) od 1 lipca 2020 r. czy 1 września 2020 r.?
Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ani rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.) nie stanowi, że nauczyciel, któremu powierzono funkcję opiekuna stażu, traci prawo do dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu w czasie nieobecności w pracy nauczyciela odbywającego staż. W uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 sierpnia 2012 r., IV SA/Wr 732/11 podkreślono, że dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi będącemu opiekunem stażu już z samego tytułu pełnienia tej funkcji, a organ prowadzący nie jest upoważniony do ustalenia w regulaminie wynagradzania, że dodatek ten przysługuje tylko za dni rzeczywistego sprawowania funkcji. Kompetencji do wstrzymania dodatku funkcyjnego nie posiada także dyrektor, który podejmując taką decyzję naraża się na odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. W przypadku, gdy nauczycielki nie pozbawiono funkcji opiekuna stażu w czasie nieobecności nauczycielki odbywającej staż z powodu zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem, nie było podstawy prawnej do wstrzymania wypłaty dodatku funkcyjnego, a więc należy go wypłacić za wstrzymany okres i wypłacać na bieżąco przez cały czas pełnienia funkcji. Korzystanie z urlopu wypoczynkowego przez nauczyciela odbywającego staż również nie stanowi podstawy wstrzymania wypłaty dodatku funkcyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od września 2022 r. mogłabym rozpocząć staż na stopień awansu nauczyciela mianowanego? W 2019 r. uzyskałam stopień nauczyciela kontraktowego, po ukończeniu stażu trwającego rok. Od 1 kwietnia 2020 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim. 31 sierpnia została zakończona umowa o pracę w poprzedniej placówce. Od 1 lutego 2021 r. do 31 marca 2021 r. pracowałam na podstawie umowy zlecenia ucząc matematyki. Kolejną umowę o pracę otrzymałam 1 kwietnia 2021 r. i trwa ona do 31 lipca 2022 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka awansowała na nauczyciela kontraktowego w 2015 r. Z dniem 1 września 2020 r. rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego (2 lata i 9 miesięcy). Od 1 marca do 8 czerwca 2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie od 9 czerwca 2021 r. do 7 czerwca 2022 r. na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Ciągła nieobecność w pracy wyniosła 1 rok 3 miesiące i 7 dni, nauczycielka wróciła do pracy 8 czerwca 2022 r. Czy podlega ona przepisom przejściowym, a więc staż na nauczyciela mianowanego zostaje skrócony o 1 rok, trwa 1 rok i 9 miesięcy, kończąc się 7 września 2023 r.? Czy obowiązują ją przepisy dotyczące awansu z 2018 r., a więc odbywa staż wydłużony o ciągłą nieobecność w pracy, kończąc go 7 wrzesień 2024 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w poprzedniej pracy pełnił funkcje dyrektora szkoły - kilka lat, w nowym miejscu pracy jest zatrudniona na stanowisku nauczyciel, rozpoczęła również staż na na stopień awansu nauczyciela dyplomowanego. Czy w związku z pełnieniem funkcji dyrektora ma ona skrócony okres na stopień awansu zawodowego ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 01.09.2017 roku rozpoczął w naszej szkole awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego. Awans miał trwać do 31.05.2020 roku. Równolegle pracował kilka godzin w drugiej szkole. Od 01.09.2019 nauczyciel przeszedł do tej szkoły na etat, gdzie może kontynuować awans. W naszej szkole jest nadal zatrudniony w wymiarze 4 godzin tygodniowo. W obydwu szkołach były odrębne umowy o pracę (bez uzupełniania etatu). Czy w tej sytuacji powinien otrzymać ocenę pracy czy częściową ocenę dorobku zawodowego? Nie zmienił miejsca zatrudnienia.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 12 września 2017 roku otrzymał akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. W związku z nowelizacją Karty Nauczyciela w 2019 roku może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego. Z jaką datą rozpoczęcia stażu powinien złożyć wniosek? Wymagane 2 lata od poprzedniego stopnia uzyska z dniem 12 września 2019 roku. Staż natomiast może rozpocząć nie później, niż do 14 dni od rozpoczęcia zajęć. Czy wniosek powinien zatem wskazywać datę rozpoczęcia stażu odpowiednio 13 września, nie później jednak niż do 14 września? Czy w roku szkolnym 2019/2020 można rozpocząć staż na mianowanie skoro w przepisach mowa, iż nauczyciel rozpoczyna staż 1 września, nie później jednak niż do 14 dni od rozpoczęcia zajęć? Uprzejmie proszę o wyjaśnienie tej zawiłości.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe