Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dot. Prawidłowego, poprawnego naliczenia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Pracownica wykorzysta od dnia 10 stycznia 2017r. do 29 maja 2017r. urlop podstawowy macierzyński. Następnie chce wykorzystać urlop rodzicielski w dniach od 30 maja 2017r. do 29 grudnia 2017r. Wg naszych obliczeń (zgodnie z kodeksem pracy): od 30.05.32017 do 10.07.2017 - wykorzysta 6 tyg. tj. 42 dni, od 11.07.2017 do 04.09.2017 - 8 tyg. , tj 56 dni, od 05.09.2017 do 20.10.2017 - 8 tyg. - tj. 56 dni. I jej życzeniem jest, aby przebywać na urlopie rodzicielskim do 29.12.2017, czyli od 31.10.2017 do 29.12.2017 - 4 tyg - tj. 30 dni. Pozostaje jej zatem wg naszych obliczeń 40 dni do wykorzystania. Ponieważ urlop rodzicielski wynosi 32 tygodnie x 7 dni = 224 dni, a pracownica wykorzysta 184 dni, czy może w ten sposób postąpić, iż nie wykorzysta całego urlopu rodzicielskiego? Czy to co pozostało do wykorzystania może wykorzystać później, czy z pozostałego urlopu może skorzystać małżonek?
Urlopu rodzicielskiego udziela się w tygodniach a nie dniach, co oznacza, że pracownica może wykorzystać do 32 tygodni (nie musi wykorzystać wszystkich) udzielonych albo jednorazowo albo w częściach (najwyżej 4). Z pytania nie wynika, czy pracownica będzie wnioskować o urlop w jednej części, czy w czterech (jak w Państwa obliczeniach). Poza tym, w trzecim wyliczeniu prawdopodobnie wdarł się błąd w dacie końcowej, tj. 20.10.2017, a powinno być 30.10.2017, skoro ma to być 8 tygodni.
Zakładając, że pracownica złoży jeden wniosek o urlop rodzicielski od 30.05.2017, to można jej go przyznać maksymalnie do 08.01.2018 (32 tygodnie). Skoro jednak urlop, według jej zamiarów, ma się kończyć w grudniu, to albo 31 tygodni do 01.01.2018 albo 30 tygodni do 25.12.2017.
W przypadku wykorzystywania urlopu rodzicielskiego w częściach, możliwe jest podzielenie go na 4 części, udzielane jedna po drugiej (zasada ogólna), z której pierwsza nie może być krótsza niż 6 tygodni, a pozostałe nie krótsze niż 8 tygodni. Zgodnie z art. 1821c § 3 kodeksu pracy, urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.
Urlop rodzicielski przysługuje obojgu rodzicom dziecka (nawet równocześnie), jednak w wymiarze do 32 tygodniu łącznie, co oznacza m.in., że niewykorzystaną część urlopu może wykorzystać małżonek. Ponadto, pracownik może za zgodą pracodawcy zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie i powrocić do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej pracujący w zespole szkół (szkoła podstawowa i wygaszane gimnazjum) dostał wypowiedzenie stosunku pracy w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów. Nauczyciel napisał o przeniesienie w stan nieczynny z dniem 1 września 2017 r. Dyrektor wyraża zgodę.
W dniu 28.08.2017 r. zostaje zatwierdzony aneks do arkusza innej placówki, w której zaplanowano zatrudnienie ww. nauczyciela w pełnym etacie. W dniu 01.09.2017r., kiedy nauczyciel rozpoczyna stan nieczynny podpisuje umowę o pracę w innej placówce.
Czy w związku z zaistniałą sytuacją nauczyciel nabywa prawo do świadczeń - z tytułu przebywania w stanie nieczynnym, odprawy, itp.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel dyplomowany, który w roku szkolnym 2019/2020 pracował w wymiarze 9/18, i w maju 2021 dostał wypowiedzenie z art. 20 KN, może przejść w stan nieczynny? Jeżeli tak, to jakiej wysokości powinno zostać wypłacone wynagrodzenie w stanie nieczynnym – z 9/18 czy z całego etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Nauczyciel dyplomowany w maju otrzymuje ograniczenie etatu na 9/18(na podst. art.22 ust. 2 KN). Następnie dyrektor udziela mu urlopu dla poratowania zdrowia od 16.08.2012 do 15.08.2012 r. Czy urlop ten został udzielony prawidłowo przez dyrektora? Jakie skutki prawne ma wcześniejsze ograniczenie etatu (w następnym roku szkolnym dla tego nauczyciela nie będzie całego etatu)? Czy ten urlop mu się należał, skoro jednym z warunków jest udzielenie nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, a od 01 09.2012 r. ma tylko 9/18?
2. Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony w maju otrzymuje rozwiązanie umowy o pracę w związku ze zmniejszającą się liczbą oddziałów w szkole. Na jego wniosek dyrektor przenosi go w stan nieczynny. W międzyczasie w szkole zostaje ogłoszony konkurs na dyrektora, ale nikt się nie zgłasza (bo wiadomo, że od następnego roku szkoła zostanie zlikwidowana i przekazana stowarzyszeniu). Wójt na pełniącego obowiązki wyznacza właśnie tego nauczyciela, o którym mowa wyżej. Pytanie brzmi: co w tej sytuacji ze stanem nieczynnym tego nauczyciela i jakie pismo powinien otrzymać w związku z tą sytuacją? Czy umowa zawarta z nim wcześniej na czas nieokreślony jest obowiązująca, a stan nieczynny uznaje sie za niebyły? Czy należy zawrzeć z tym nauczycielem nową umowę na czas określony? Jak to formalnie rozwiązać, żeby w aktach osobowych pracownika były wszystkie dokumenty zgodnie z prawem?
3. Czy nauczyciel , o którym mowa wyżej, pełniący obowiązki dyrektora, może dalej odbywać staż na nauczyciela mianowanego, który ukończyłby się w tym roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakich przypadkach nauczycielowi poradni psychologiczno-pedagogicznej przysługuje dodatek za pracę w warunkach uciążliwych?
- Czy urlop z tytułu siły wyższej to jest dodatkowy dzień urlopu (np.: 26 + 1 dodatkowy urlop z tytułu siły wyższej)? Czy należy ten jeden dzień urlopu odliczyć z danej liczby przysługującego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe