Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Nauczyciel dyplomowany w maju otrzymuje ograniczenie etatu na 9/18(na podst. art.22 ust. 2 KN). Następnie dyrektor udziela mu urlopu dla poratowania zdrowia od 16.08.2012 do 15.08.2012 r. Czy urlop ten został udzielony prawidłowo przez dyrektora? Jakie skutki prawne ma wcześniejsze ograniczenie etatu (w następnym roku szkolnym dla tego nauczyciela nie będzie całego etatu)? Czy ten urlop mu się należał, skoro jednym z warunków jest udzielenie nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, a od 01 09.2012 r. ma tylko 9/18? 2. Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony w maju otrzymuje rozwiązanie umowy o pracę w związku ze zmniejszającą się liczbą oddziałów w szkole. Na jego wniosek dyrektor przenosi go w stan nieczynny. W międzyczasie w szkole zostaje ogłoszony konkurs na dyrektora, ale nikt się nie zgłasza (bo wiadomo, że od następnego roku szkoła zostanie zlikwidowana i przekazana stowarzyszeniu). Wójt na pełniącego obowiązki wyznacza właśnie tego nauczyciela, o którym mowa wyżej. Pytanie brzmi: co w tej sytuacji ze stanem nieczynnym tego nauczyciela i jakie pismo powinien otrzymać w związku z tą sytuacją? Czy umowa zawarta z nim wcześniej na czas nieokreślony jest obowiązująca, a stan nieczynny uznaje sie za niebyły? Czy należy zawrzeć z tym nauczycielem nową umowę na czas określony? Jak to formalnie rozwiązać, żeby w aktach osobowych pracownika były wszystkie dokumenty zgodnie z prawem? 3. Czy nauczyciel , o którym mowa wyżej, pełniący obowiązki dyrektora, może dalej odbywać staż na nauczyciela mianowanego, który ukończyłby się w tym roku?
Pytanie 1.
Urlop dla poratowania zdrowia został udzielony prawidłowo. Nie ma przeszkód, aby w trakcie wypowiedzenia udzielić nauczycielowi zaleconego przez lekarza urlopu. Wypowiedzenie zmniejsza wymiar etatu od 1 września, a urlop został udzielony jeszcze w sierpniu, gdy nauczyciel spełniał wymóg zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Sporna wydaje się tu kwestia wymiaru etatu od 1 września, czyli skuteczności wypowiedzenia. Skoro w przypadku udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w trakcie trwania wypowiedzenia stosunku pracy, wypowiedzenie staje się bezskuteczne, to uważam, że wypowiedzenie warunków pracy również jest bezskuteczne i w konsekwencji nauczyciel przez okres przebywania na urlopie zdrowotnym pozostaje zatrudniony w pełnym wymiarze.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 września 2010 r. II PK 54/10:
"Przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny na jego wniosek (lub wypowiedzenie mu stosunku pracy) po rozpoczęciu urlopu jest sprzeczne z celem urlopu i uzasadnia żądanie uznania tego przeniesienia za bezskuteczne (wyrok SN z 20 kwietnia 2001 r. sygn. I PKN 377/00 - OSNP 2003/5/115 i powoływane tam orzecznictwo). Judykatura uznaje, iż dyrektor szkoły jest zobowiązany do udzielenia urlopu i do określenia jego długości zgodnie z orzeczeniem lekarskim W okresie urlopu nie może zatem zmienić na niekorzyść warunków zatrudnienia nauczyciela. Urlop dla poratowania zdrowia jest bowiem usprawiedliwiona nieobecnością w pracy o określonym przez ustawodawcę przeznaczeniu. Ratio przepisów o omawianym tu urlopie polega właśnie na umożliwieniu nauczycielowi spokojnego leczenia, w celu uzyskania poprawy zdrowia bez obawy o dalszą egzystencję materialną."
Pytanie 2.
W zależności od tego, na jakiej podstawie organ prowadzący powierzył obowiązki dyrektora nauczycielowi, możliwe są dwa scenariusze:
- art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty: Do czasu powierzenia stanowiska dyrektora zgodnie z ust. 2 lub 4 organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy.
Tutaj organ prowadzący może powierzyć obowiązki na okres 6 miesięcy obejmujący czas przebywania nauczyciela w stanie nieczynnym;
- art. 36a ust. 4 ustawy o systemie oświaty: Jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.
W tym przypadku powierzenie przez wójta obowiązków dyrektora nauczycielowi przebywającymu w stanie nieczynnym powoduje konieczność przywrócenia go do pracy.
Karta Nauczyciela:
art. 20 ust. 7. Dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. Odmowa podjęcia pracy przez nauczyciela powoduje wygaśnięcie stosunku pracy z dniem odmowy.
Pytanie 3.
Nauczyciel, który został dyrektorem, może kontynuować staż na kolejny stopień awansu zawodowego. Okres przebywania w stanie nieczynnym wydłuży czas trwania stażu.
Karta Nauczyciela:
art. 9d ust. 5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Wprawdzie powyższy przepis nie wymienia stanu nieczynnego, jednak powinno się go uznać z uwagi na to, iż przebywając w stanie nieczynnym nauczyciel pozostaje wciąż w stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor planuje zatrudnić na stanowisko nauczyciela przedmiotów zawodowych z kodeksu pracy osobę z 30 letnim stażem pracy bez przygotowania pedagogicznego- mgr inż. Czy powinien po nowelizacji kodeksu pracy zapewnić wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego? Czy zatrudnić powinien tylko do końca zajęć w szkole- koniec czerwca? Czy powinien zatrudnić na zasadzie porozumienia stron? Czy przyszły nauczyciel powinien zarejestrować się po zwolnieniu wcześniejszym z pracy jako osoba bezrobotna? Obecnie pracuje na etacie pełnym w innym zakładzie. Czy wcześniej dyrektor powinien w urzędzie pracy zgłosić, że od września posiada wolny etat na stanowisko nauczyciela w którym określi wymagania dla nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedstawił „Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe” wystawione przez oddział wojewódzki funduszu.
Czy na tej podstawie i złożonym podaniu nauczyciela do dyrektora szkoły należy udzielić urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe zgodnie z Art. 73ust 1 pkt 2 oraz Art. 73 ust 1 pkt 2 ppkt 10j (Karta Nauczyciela Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 i 2203 – zgodnie ze zmianami od 01.01.2018 r.)
Czy w związku z powyższymi przepisami nauczyciel nie przedstawia już żadnych dodatkowych dokumentów od lekarza.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor odszedł na emeryturę w dn. 28 sierpnia 2018 r, organ prowadzący wyliczył, że należy mu się tylko 24 dni urlopu z czego skorzystał przed odejściem na emeryturę i co zapisane zostało w jego świadectwie pracy. Czy prawidłowo wyliczono urlop? Czy nie powinno to być 35 dni? Czy należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop?( szkoła feryjna).
Osoba ta nadal jako emeryt pracuje w szkole od dnia 1 września.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie otrzymał wypowiedzenie warunków umowy o pracę w związku z ograniczeniem etatu (zmniejszenie etatu). Czy w związku z tym ograniczenie etatu automatycznie skutkuje przekształceniem umowy z mianowania na umowę na czas nieokreślony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mgr pedagogiki w zakresie profilaktyki społecznej zatrudniony w przedszkolu niepublicznym na stanowisku pomoc nauczyciela może pełnić sam dyżur o godz 7 rano gdy otwierane jest przedszkole i zaczynają dopiero przychodzić dzieci? Czy musi wtedy być już nauczyciel wychowania przedszkolnego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe