Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dotyczy wynagrodzenia nauczyciela, który realizuje doradztwo zawodowe w szkole podstawowej. Jaka jest tygodniowa liczba godzin nauczyciela realizującego zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego określonego na podstawie art. 26a ust.3 ustawy Prawo oświatowe? Dodam, że nauczyciel nie jest zatrudniony w tej szkole jako doradca zawodowy i ma te godziny jako ponadwymiarowe - ma jedynie kwalifikacje doradcy zawodowego. Czy tygodniowa liczba godzin wynosi 26 jako doradcy zawodowego, czy 18 jako nauczyciela przedmiotu? Jaka jest podstawa prawna?
Nauczyciel doradztwa zawodowego realizuje pensum określone nie przez ustawodawcę, a przez organ prowadzący w uchwale, jednak nie może być ono wyższe niż 22 godziny – art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b w zw. z art. 91b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Należy w związku z tym zapoznać się z treścią stosownej uchwały konkretnego organu prowadzącego. Nauczyciel zatrudniony na innym stanowisku (np. nauczyciela przedmiotu), zajęcia z doradztwa zawodowego realizuje na dodatkowym stanowisku w ramach pensum określonego dla doradcy, co w takim przypadku wymaga także wyliczenia pensum łączonego na podstawie art. 42 ust. 5c KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W 2011 roku nauczyciel został służbowo przeniesiony do naszej szkoły. W momencie przeniesienia nie sprawdzaliśmy dokumentów (świadectw pracy) znajdujących się w teczce akt osobowych.
Wysokość dodatku stażowego przyjęta została w wysokości wyliczonej przez ostatni zakład pracy.
Obecnie (lipiec 2018) dokonano kontroli akt osobowych celem ustalenia lat pracy do Nagrody Jubileuszowej. Stwierdzono zaniżenie wysokości dodatku za wysługę lat pracy.
Ile lat wstecz należy dokonać korekty wypłaconego dodatku za wysługę lat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Problem dotyczy zatrudnionej w mojej szkole pani (pracownika niepedagogicznego). Przebywała ona wcześniej na zasiłku dla bezrobotnych. W czasie jego pobierania, od 01.12.1997 r. przyznano jej emeryturę opiekuńczą (EWK) na chore dziecko. Przechodząc na tę emeryturę, nie otrzymała odprawy emerytalnej. Od 01.07.2002 r. jest zatrudniona w mojej szkole jako pracownik biurowy i pracuje na tym stanowisku do dziś. Czy przechodząc w przyszłości na emeryturę ze stosunku pracy będzie się jej należała odprawa emerytalna? Proszę także o podanie podstawy prawnej. Dziękuję i pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka (dyplomowana) ukończyła w czerwcu 2000 r. Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie na Wydziale Wychowania Fizycznego i uzyskała tytuł magistra. Studia odbyła na kierunku Wychowanie Fizyczne w zakresie specjalności – wychowanie fizyczne i zdrowotne. W czasie studiów w latach 1998/2000 na Wydziale Wychowania Fizycznego, ze specjalnością: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, ukończyła specjalizację ”Przysposobienie do życia w rodzinie z elementami seksuologii”. Program obejmował 130 godzin dydaktycznych, w tym 52 godziny wykładów i 78 godzin ćwiczeń. Czy ww. nauczycielka tym sposobem posiada uprawienia do prowadzenia zajęć edukacyjnych „Wychowanie do życia w rodzinie”?
- Bardzo proszę o poradę w następującej sprawie: W przedszkolu z oddziałami ogólnodostępnymi i specjalnymi zatrudniono pedagoga (etat: nauczyciel - pedagog), który prowadzi zajęcia rewalidacyjne dla wszystkich dzieci posiadających orzeczenie o kształceniu specjalnym. Czy pedagog ten powinien mieć przyznany dodatek za warunki trudne ze względu na prowadzenie rewalidacji z dziećmi z oddziałów specjalnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Nauczyciel był zatrudniony na czas określony. W czasie trwania stosunku pracy Pani zaszła w ciążę i poszła na L-4. Czy za niewykorzystany urlop należy jej się ekwiwalent?
2. Jestem dyrektorem przedszkola od 1.09.2019 r. wcześniej pracowałam jako nauczyciel. Ile dni urlopu przysługuje mi się za te 4 miesiące?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe