Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka (dyplomowana) ukończyła w czerwcu 2000 r. Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie na Wydziale Wychowania Fizycznego i uzyskała tytuł magistra. Studia odbyła na kierunku Wychowanie Fizyczne w zakresie specjalności – wychowanie fizyczne i zdrowotne. W czasie studiów w latach 1998/2000 na Wydziale Wychowania Fizycznego, ze specjalnością: Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, ukończyła specjalizację ”Przysposobienie do życia w rodzinie z elementami seksuologii”. Program obejmował 130 godzin dydaktycznych, w tym 52 godziny wykładów i 78 godzin ćwiczeń. Czy ww. nauczycielka tym sposobem posiada uprawienia do prowadzenia zajęć edukacyjnych „Wychowanie do życia w rodzinie”?
Na podstawie przepisów Rozporządzenia MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do prowadzenia zajęć w szkołach posiada m.in. osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Aby określić, czy nauczycielka posiada na podstawie powyższych przepisów kwalilfikacje do prowadzenia zajęć wychowania do życia w rodzinie, dyrektor musi sprawdzić, czy zakres określony w standardzie kształcenia dla kierunku studiów ukończonych przez nauczycielkę, w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. Dla potwierdzenia prawidłowości podjętych decyzji, najbezpieczniej jest zwrócić się do swojego Kuratorium Oświaty o potwierdzenie kwalifikacji nauczycielki (w razie, gdyby w przyszłości zostały one podwazone przez któryś z organów).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał pełnych kwalifikacji. W chwili obecnej posiada pełne kwalifikacje, czy można go teraz zatrudnić przez mianowanie? Jaka jest podstawa prawna?
- Jak prawidłowo powołać społecznego zastępcę dyrektora w przedszkolu, w którym utworzono stanowisko wicedyrektora, ale jest on długotrwale nieobecny (przebywa na urlopie macierzyńskim)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniając nowego nauczyciela na 7/18 etatu historii i 9/26 świetlicy jak powinna wyglądać umowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel emeryt jest zatrudniony na zastępstwo od 1.01.2018 r. do 22.06.2018 r. w wymiarze 13/18 to jaki przysługuje mu wymiar urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 1 września został zatrudniony w dwóch szkołach na terenie gminy i organ prowadzący ustalił podwyższone pensum, które wynosiło 24/24. W trakcie trwania roku zaszła potrzeba przydzielenia godzin nauczania indywidualnego i z braku nauczycieli specjalistów tenże nauczyciel otrzymał dodatkowe 2 godziny zajęć. Czy można w trakcie roku szkolnego zmienić umowę i podwyższyć pensum do 26/26, czy też wykazać te 2 godziny jako godziny ponadwymiarowe nauczyciela? Jeżeli nie, to czy ten nauczyciel może realizować dodatkowe 2 godziny zajęć i w jaki sposób?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe