Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dotyczy zmiany zatrudnienia z nauczycielem kontraktowym. W jaki sposób powinniśmy zmienić warunki pracy dla nauczycielki, jeżeli w roku szkolnym 2020/2021 była zatrudniona w szkole – placówce feryjnej, a na nowy rok 2021/2022 zostaje w tej samej szkole i przyjmuje obowiązki nauczyciel oddziału przedszkolnego, czyli już placówki nieferyjnej. Prowadzi również zajęcia z doradztwa zawodowego. Umowa od dawna jest zawarta na czas nieokreślony. Czy powinniśmy podpisać z nauczycielką nową umowę o pracę, czy wystarczy porozumienie zmieniające?
Jeżeli nauczyciel ma prowadzić zajęcia w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, a więc u tego samego pracodawcy, to należy na piśmie, za jego zgodą, w trybie tzw. porozumienia zmieniającego, zwiększyć wymiar zatrudnienia i dodać nowe stanowisko – nauczyciela wychowania przedszkolnego (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). W orzecznictwie wskazuje się, że zawarcie drugiej umowy o pracę pomiędzy tym samym pracownikiem a pracodawcą jest dopuszczalne w razie wykonywania pracy innego rodzaju (wyrok Sądu Najwyższego z 13.03.1997 r., I PKN 43/97). Nauczyciel natomiast będzie wykonywał ten sam rodzaj pracy – pracę pedagogiczną – tylko na różnych stanowiskach nauczycielskich, co nie uzasadnia zawarcia kolejnej umowy o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W arkuszu organizacyjnym zatwierdzonym w maju. Szkoła zaplanowała 4 oddziały, w czerwcu po rekrutacji okazuje się, że liczba uczniów zmniejszy się na 3 oddziały. Jak w takim przypadku zmniejszyć pensum albo przydział godzin dla nauczyciela mianowanego i kontraktowego zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał pełnych kwalifikacji. W chwili obecnej posiada pełne kwalifikacje, czy można go teraz zatrudnić przez mianowanie? Jaka jest podstawa prawna?
- Czy urlop z tytułu siły wyższej to jest dodatkowy dzień urlopu (np.: 26 + 1 dodatkowy urlop z tytułu siły wyższej)? Czy należy ten jeden dzień urlopu odliczyć z danej liczby przysługującego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania przyrody w SP może uczyć biologii w ośmioklasowej SP?
- Proszę o informację dotyczącą okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony przez nauczyciela publicznego przedszkola. Kiedy nauczyciel może złożyć wypowiedzenie i jaki jest okres wypowiedzenia? Czy może złożyć w każdej chwili i w ciągu roku szkolnego należy z nim wtedy rozwiązać umowę? Czy obowiązuje go termin 31 maja, czy nie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe