Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dowiedziałam się o możliwości rozpoczęcia odbywania stażu przez nauczyciela stażystę, który kończy studia. Proszę o informację, jaka jest podstawa prawna, na podstawie której nauczyciel, który otrzyma dyplom np. w styczniu 2015 roku mógł odbyć staż od września 2014 roku? Rozumiem, że nauczyciel, składający wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela kontraktowego, musi spełniać kilka warunków, a jednym z nich jest posiadanie wykształcenia kierunkowego. Wiem też, że dyrektor nie może odmówić nauczycielowi stażyście przyjęcia wniosku o rozpoczęcie stażu. Proszę zatem o informację, czy możliwe jest odbywanie stażu przez nauczyciela stażystę, który otrzyma dyplom przed ukończeniem odbywania stażu i złożeniem wniosku o postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela kontraktowego?
Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie terminu, o którym mowa wyżej, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego. W przepisach mowa jest o możliwości uzupełnienia przygotowania pedagogicznego w okresie stażu.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, w szczególności art. 9d, art. 10.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel pełniący funkcję opiekuna stażu nauczyciela stażysty od września do kwietnia (bo w maju poszedł na l-4 (ciąża) bierze udział w komisji kwalifikacyjnej? Czy należy wyznaczyć innego nauczyciela? Jeżeli tak, to jaka jest podst. prawna tej zmiany?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, który rozpoczął staż 01.09.2016 r. i kończy w tym 2019 r. otrzymać powinien ocenę awansu zawodowego (wg starych przepisów, tak jak rozpoczął staż) czy ocenę pracy zgodnie z przepisami z września 2018 r. ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w składzie komisji przeprowadzającej egzamin na nauczyciela mianowanego jako przedstawiciel organu prowadzącego i jednocześnie przewodniczącą może być radna, która pracuje w świetlicy wiejskiej. Nadmieniam, że w szkole przestała pracować 15 lat temu i nie ma wyższego wykształcenia pedagogicznego tylko kurs pedagogiczny po liceum.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w gimnazjum (zatrudnienie w wymiarze 10/18 etatu), będąc równocześnie zatrudniony w szkole podstawowej w wymiarze 8/18 etatu. Po roku wymiar czasu pracy w gimnazjum zmienił się na 7/18, a w szkole podstawowej wzrósł do 14/18. Czy nauczyciel może kontynuować staż w gimnazjum, czy zmienić plan rozwoju zawodowego (inna specyfika szkół) i realizować go w następnym roku w szkole podstawowej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w okresie stażu na stopień nauczyciela mianowanego zmieniała miejsce zatrudnienia. Była zatrudniona w trzech szkołach w następujących okresach:
•od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. – w jednej szkole
•od 01.09. 2017 r. do 31.08.2018 r. - w drugiej szkole
•od 01.09.2018 r. do chwili obecnej - – w mojej szkole
Do stażu zaliczyłam jej okresy dotychczas odbytego stażu, gdyż pojęła zatrudnienie w kolejnych szkołach nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytych staży otrzymała pozytywne oceny dorobku zawodowego. Czy powinnam nauczycielce przedłużyć staż o 2 miesiące - przerwa w zatrudnieniu od 1 lipca 2017 r. do 1 września 2017 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe