Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej został wybranym przewodniczącym Rady Gminy w gminie w, której mieszka na stale a pełni funkcje dyrektora w szkole ponadgimnazjalnej do której dojeżdża i jest prowadzona przez starostwo powiatowe. Starosta jest jego pracodawcą. Czy dyrektor jest zobowiązany do brania urlopu na prowadzenie sesji i innych czynności związanych z pełnieniem funkcji radnego? Nadmieniam jednocześnie, że dyrektor ma nie limitowany czas pracy.
Czas pracy dyrektora szkoły, tak samo jak innych nauczycieli, określa art. 42 Karty Nauczyciela. Przepisy prawa pracy nie przewidują nienormowanego czasu pracy. Systemem zbliżonym do takiego pojęcia jest zadaniowy czas pracy, w którym wymiar czasu pracy ustalany jest wymiarem zadań, jakie pracownik obowiązany jest wykonać. Pracownik taki sam decyduje o tym, w których dniach i w jakim wymiarze świadczyć będzie pracę. Zadania powinny być jednak możliwe do wykonania w ramach obowiązujących norm czasu pracy. Normą dla nauczyciela, w tym dyrektora szkoły, jest 40 godzinny tydzień pracy. Biorąc pod uwagę zadania dyrektora szkoły, trudno jest jednoznacznie określić, że wykonuje pracę w takim właśnie systemie. Jako pracodawca i osoba odpowiedzialna za dydaktyczny i wychowawczy poziom szkoły musi, w miarę możliwości, aktywnie uczestniczyć w pracy szkoły.
Zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy. Dodatkowo, na zasadach ustalonych przez radę gminy radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych.
W opisanym przypadku, aby dyrektor nie musiał korzystać z powyższego zwolnienia od pracy, musiłaby uzyskać zgodę organu prowadzącego na zmianę obowiązującego go systemu czasu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie wstępnie uprzedził, iż od 1.09.2016 r. chce być przeniesiony do pracy w innej szkole (art.18 KN). Jakie są procedury takiego przeniesienia? Co z teczką akt osobowych pracownika? Czy w takim przypadku wystawia się świadectwo pracy? Czy należy się świadczenie urlopowe za rok szk. 2015/16 i jakieś odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania osiągnął w kwietniu 2017r. wiek emerytalny (mężczyzna, ur 05.03.1951), w związku ze zmniejszającą się ilością oddziałów nauczyciel ten otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia do nie mniej niż pół etatu. Jak powinniśmy postąpić, jeśli ten nauczyciel nie wyrazi zgody na ograniczenie zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi z dniem 23 lipca 2018 r. dochodzi na emeryturę i nabyła 44 lata i 1 miesiąc stażu pracy, czy należy wypłacić tej osobie nagrodę jubileuszową? Jeśli tak, to proszę o wzór pisma z podstawą prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele zgłosili chęć organizacji zajęć w ramach Art. 42. ust.2.pkt
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów.
Czy w związku z wypowiedzą MEN zajęcia te realizowane są w ramach 40 h pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który zostaje zwolniony z pracy w celu stawienia się w sądzie, powinno wypłacić się wynagrodzenie, czy traktować to jako niepłatne oddelegowanie? Jak traktować wezwanie wystawione przez kancelarię adwokacką, a nie przez sąd (adwokat przypomina o terminie rozprawy, która została przeniesiona)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe