Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły poprosił mnie (nauczyciela) o przygotowanie prezentacji multimedialnej z j. niemieckiego. Prezentacja ma zostać umieszczona na stronie urzędu miasta. W jaki sposób mogę wykorzystać w mojej pracy informacje od innego autora? Czy mogę w ogóle powołać się na innego autora danego zagadnienia? Przywłaszczenie materiału innego autora jest karalne.
Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1062 ze zm.) wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość (np. w prezentacji opracowanej przez nauczyciela) urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa. Przytaczając pogląd zaprezentowany w rozpowszechnionym utworze, należy podać jego autora, tytuł i źródło publikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poproszę o opinię – czy poniższe zasady postępowania w trakcie corocznego przeglądu dokumentów z ZFŚS w szkole są prawidłowe:
a. dokumenty niezbędne do realizacji celów świadczeń socjalnych przechowujemy zgodnie z JRWA 5 lat (np. zaświadczenie lekarskie przy przyznawaniu zapomogi losowej z powodu choroby przewlekłej zwolnionej z podatku);
b. dokumenty nadmiarowe, jakie znalazły się w dokumentacji ZFŚS (np. faktury, PIT-y, decyzje z ZUS, dokumentacja medyczna):
• kserokopie – po sporządzeniu notatki zwracam wnioskodawcy, jeśli nie mogę tego zrobić – niszczę fizycznie,
• oryginały – jeśli nie mogę zwrócić – przechowuję 5 lat zgodnie z JRWA.
Inne Przeczytaj odpowiedź - Świadczenia pielęgniarki szkolnej realizowane są w szkole, w gabinecie profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Pomieszczenie, w którym udzielane są świadczenia pielęgniarki szkolnej, musi być odpowiednio wyposażone.
Czyim obowiązkiem jest wyposażenie tego gabinetu?
Jakie obowiązki w tym zakresie spoczywają na pielęgniarce?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako niepubliczny punkt przedszkolny jesteśmy zobowiązani do odbywania zebrań pracowniczych i ich protokołowania? Jeśli tak, to jak często? Czy ewentualny protokół ma mieć formę taką, jak protokół rady pedagogicznej, jeśli nie to jaką?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Z organu prowadzącego otrzymujemy wykaz dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły. Niektóre z nich mieszkają poza obwodem, nawet za granicą. Czy dzieci te umieszczamy w księdze ewidencji i czy monitorujemy spełnianie przez nie obowiązku szkolnego! Jak przepisy wskazują w dokumentacji ucznia wpisujemy adres zamieszkania. Również dzieci, które mieszkają w obwodzie naszej szkoły i realizują obowiązek szkolny w naszej szkole mają inny adres zameldowania i tam wpisane są w wykazach z jednostek samorządowych. Szkoły podległe tym samorządom proszą o potwierdzanie realizacji obowiązku szkolnego tych dzieci. Jak prawidłowo prowadzić dokumentację, aby była zgodna z przepisami.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy informowania o realizacji obowiązku szkolnego i nauki . Kogo należy informować o tym fakcie w przypadku wychowanka (wiek 22 lata) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, który realizuje zespołowe zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym? Wychowanek ma prawo uczęszczać do ośrodka do 25 roku życia.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe