Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor szkoły zatrudnił (za zgodą organu prowadzącego) od 1 września 2022 r. do 23 czerwca 2023 r. pracownika na podst. art. 15 ust. 6 – Prawo oświatowe. W trakcie zatrudnienia pracownik podniósł swoje kwalifikacje zawodowe pod kątem przygotowania pedagogicznego, których brak na początku zatrudnienia wymusił ww. formę zatrudnienia. Czy wobec powyższego można w trakcie roku szkolnego przekształcić pracownikowi formę umowy z Prawa oświatowego na Kartę Nauczyciela? Czy przy ewentualnej zgodzie na zmianę formy zatrudnienia można wydłużyć okres zatrudnienia do 31 sierpnia 2023 r.?
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.) w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej kształcącej zawodowo może być, za zgodą organu prowadzącego szkołę, zatrudniona osoba posiadająca przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego.
Osobę tę zatrudnia się na zasadach określonych w ustawie z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 ze zm.), z tym że do tej osoby stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się jej wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Organ prowadzący szkołę może upoważnić dyrektora szkoły, w indywidualnym przypadku, do przyznawania wynagrodzenia w wyższej wysokości.
Za zgodą osoby dotąd zatrudnianej za zgodą organu prowadzącego, która to osoba dostarczyła dokument potwierdzający nabycie uprawnień pedagogicznych może dojść do rozwiązania dotychczasowej umowy opartej o Ustawę – Kodeks pracy i zawarcia umowy o pracę na czas określony do 31 sierpnia 2024 r. na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.), czyli umowy z nauczycielem początkującym, który odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze docelowym 3 lata 9 miesięcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak powinny wyglądać zajęcia z rytmiki w przedszkolu niepublicznym. Jaki obowiązuje czas trwania, czy nauczyciel wychowania przedszkolnego może prowadzić w swojej grupie zajęcia z rytmiki bez dodatkowych uprawnień? czy do tego typu zajęć powinien zostać zatrudniony specjalista?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkoła niepubliczną, prowadzoną przez stowarzyszenie rzemieślnicze z uprawnieniami szkoły publicznej. Mam zapytanie czy nauczyciele zatrudnieni w naszej szkole na umowę o pracę są objęci ochroną jako funkcjonariusze publiczni?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy absolwenta ZSZ z roku 2010 / stara podstawa programowa / można przyjąć do 2-iej klasy liceum ogólnokształcącego dla dorosłych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły podstawowej musi zorganizować opiekę dla uczniów w czasie zimowej przerwy świątecznej? Jeśli tak to na jakich zasadach? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jedynym kierunkiem dającym uprawnienia do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest terapia pedagogiczna?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe