Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor wygrał konkurs w nowej szkole (w poprzedniej został mu jeszcze rok kadencji). Wygrał ten konkurs w ostatnich dniach czerwca. Nie złożył wypowiedzenia w czerwcu, tylko na początku lipca. Organ Prowadzący nie wyraża zgody na skrócony okres wypowiedzenia, aby dyrektor mógł objąć stanowisko w drugiej szkole z dniem 1 września. Najprawdopodobniej organ nie wystąpi do Kuratora o wyrażenie pozytywnej opinii w myśl art. 66 ust. 1 pkt. 2 PO. Co w tej sytuacji? Dyrektor chce podjąć pracę w nowej szkole z dniem 1 września.
Okres wypowiedzenia funkcji dyrektora jest liczony w pełnych 3 miesiącach kalendarzowych i w związku ze złożeniem oświadczenia w lipcu upłynie 31 października (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 w zw. z art. 30 § 21 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040). Dyrektor ma obowiązek kontynuowania wykonywania zadań w dotychczasowej szkole na stanowisku kierowniczym, ponieważ naraża się na postępowanie dyscyplinarne – art. 75 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Również niepodjęcie zadań w nowej szkole naraża go na takie postępowanie a ponadto na odwołanie ze stanowiska w trybie natychmiastowym (art. 66 ust. 1 pkt 2 PO), ponieważ podjęcie równoległego zatrudnienia nie usprawiedliwia nieobecności w pracy. W tej sytuacji pozostaje ponawianie próśb do organu prowadzącego o skrócenie okresu wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam zatrudnionego w szkole niepublicznej wicedyrektora, a ja jestem dyrektorem. Czy ustanowiona kwota dla dyrektorów stanowi jedną kwotę w podziale na wice i dyrektora, czy dyrektor otrzymuje ustanowioną kwotę a z-ca już jakąś inną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracujący w szkole od 36 lat na pełnym etacie po zmianie przepisów o zatrudnieniu nie złożył wniosku do dyrektora celem uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie i co za tym idzie takiej zgody nie uzyskał. Mimo to został zatrudniony dodatkowo w dwóch szkołach na terenie innej gminy i powiatu. Z informacji jaką uzyskałam od samego nauczyciela dowiedziałam się, że przystąpi do strajku planowanego przez ZNP od 8 IV i nie podejmie również pracy w zespole nadzorującym egzaminy. Dodatkowo na terenie szkoły będzie przebywał tylko w czasie wynikającym z jego podziału godzin, a nie jak sugeruje związek od godz.8.00 do 14.00, bo musi być w szkołach, w których pracuje dodatkowo, a które nie przystępują do strajku. Nadmieniam, że w szkole macierzystej pełni funkcję Prezesa ogniska ZNP. W zaistniałej sytuacji jakie mam podjąć działania jako dyrektor?
- Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.
- Nauczyciel dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 20.09.2012 r. do 24.09.2012 r. włącznie. W dniu 24.09.2012 r., zgodnie z harmonogramem jego pracy, miał pełnić dyżur w godzinach od 18 do 6 rano dnia następnego (25.09.2012 r.). Z powodu nieobecności pracownika dyżur ten pełnił inny nauczyciel.
Kiedy pracownik po zwolnieniu chorobowym powinien stawić się w pracy - 25.09 czy 26.09? Pracownik twierdzi, że jego doba pracownicza w dniu 24.09 zaczyna się o godzinie 16 i kończy o 6.00 w dniu 25.09. (planowany dyżur nocny), dlatego należy mu się dzień wolny po nocy (której nie przepracował).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudnienie asystentki stomatologicznej (z wyższym wykształceniem nie powiązanym z zawodem) jako nauczyciela praktycznej nauki zawodu (przedmiot "zajęcia praktyczne") w szkole policealnej, jest zgodne z przepisami. Oczywiście po wcześniejszym uzyskaniu zgody organu prowadzącego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe