Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dyrektor Zespołu Szkół w Hucie Dąbrowie zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: Czy dziecko posiadające orzeczenie do kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność umysłową (upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym)- taki wpis widnieje w preambule oraz stwierdzenia z diagnozy (z tego samego dokumentu) „mózgowe porażenie dziecięce, niedowład spastyczny czterokończynowy, padaczka” (…) „W zakresie samoobsługi nie jest samodzielna. Nie potrafi się ubrać, samodzielnie się nie porusza, wymaga pomocy drugiej osoby. Nie kontroluje potrzeb fizjologicznych” oraz orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania wydawane co roku od 10 lat widnieją różne wpisy. W 2003r. i 2006r. widnieje wpis „ ze względu na niepełnosprawność ruchową” a w innych latach widnieją wpisy „z uwagi na stan zdrowia”, „ z uwagi na stan zdrowia ucznia znacznie utrudniający uczęszczanie do szkoły”. Czy można wpisać w SIO do tabeli NP1 jako ucznia z więcej niż jedną niepełnosprawnością? Z góry dziękuję za odpowiedź.
W tabeli NP1 SIO ujmuje się uczniów, którzy mają orzeczoną w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego więcej niż jedną niepełnosprawność. Oznacza to, że dany uczeń powinien posiadać albo jedno orzeczenie, w którym będzie wpisane, że orzeczenie wydane jest z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną, albo co najmniej dwa orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na różne niepełnosprawności. Bierzemy więc pod uwagę tylko zapis z pierwszej strony orzeczenia "z uwagi na...". To co jest w treści uzasadnienia stanowi jedynie informację dla szkoły o ewentualnym stanie zdrowia ucznia, jego dodatkowych dysfunkcjach.
Fakt, że uczeń posiada również orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania nie mają nic wspólnego z tabelą NP1 w SIO. Opieramy się tylko i wyłącznie o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Rodzic zgłosił się do szkoły podstawowej (obwodowej) z prośba zapisu dziecka 6-letniego do "zerówki". Obecnie zapisanych jest 22 dzieci 6-letnich i 3 dzieci- 5 letnich, łącznie 25 dzieci. Szkoła nie posiada wolnego miejsca. Rodzic tak późny czas (koniec czerwca) zgłoszenia dziecka uzasadnił, że nie słyszał informacji. Terminy rekrutacji były ogłoszone w kościele, na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń szkoły. Jak zachować się w zaistniałej sytuacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaka powinna być minimalna liczba uczniów na zajęciach z Karty Nauczyciela, jeśli chodzi o zajęcia opiekuńczo - wychowawcze i przedmiotowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak wpisywać oceny cząstkowe do dzienników w klasach I-III w myśl nowego rozporządzenia (ocena opisowa) na co rubryki w dzienniku.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy do szkoły dla młodzieży (technikum lub liceum ogólnokształcącego) może zostać przyjęty pełnoletni absolwent zasadniczej szkoły zawodowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się zapłata za godziny ponadwymiarowe za okres nieobecności przewodniczącego związków zawodowych, który przebywał na trzydniowym wyjeździe związkowym (był delegowany przez związek)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe