Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzic zgłosił się do szkoły podstawowej (obwodowej) z prośba zapisu dziecka 6-letniego do "zerówki". Obecnie zapisanych jest 22 dzieci 6-letnich i 3 dzieci- 5 letnich, łącznie 25 dzieci. Szkoła nie posiada wolnego miejsca. Rodzic tak późny czas (koniec czerwca) zgłoszenia dziecka uzasadnił, że nie słyszał informacji. Terminy rekrutacji były ogłoszone w kościele, na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń szkoły. Jak zachować się w zaistniałej sytuacji?
Zgodnie z art. 130 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe dzieci przyjmuje się do oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
Dziecko w wieku przedszkolnym (tu 6-letnie) podlega także procesowi rekrutacji i nie ma dla niego szkoły obwodowej.
Szkoła podstawowa obwodowa dotyczy tylko uczniów klas I-VIII. Rodzice nie zgłosili dziecka w trakcie okresu rekrutacji zatem mogą po zakończonym okresie rekrutacji do przedszkoli w gminie aplikować o wolne miejsce dla dziecka w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym na terenie gminy. W szkole, której dotyczy pytanie już miejsca brak – i tak należy odpowiedzieć rodzicom.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie liczby godzin wsparcia jaka przysługuje dla dziecka z opinią o wczesnym wspomaganiu rozwoju, jak również dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na autyzm jeśli nie jest nic na ten temat zapisane w zaleceniach z poradni (czasami mamy zapis w orzeczeniu, że zaleca się dla dziecka z autyzmem prowadzić 10h terapii indywidualnej w tygodniu oraz terapeuta cień w grupie przedszkolnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela po ukończonym studium nauczycielski w zakresie nauczania początkowego (ukończył oligofrenopedagogikę) mogę zatrudnić jako wspomagającego w grupie sześciolatków?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Co oznacza zapis w nowym rozporządzeniu o dokumentacji, że odnotowuje się liczbę nieobecności usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych na zajęciach edukacyjnych? Czy mamy liczyć na każdym przedmiocie, czy ogólnie na wszystkich zajęciach? Czy dotyczy to ogólnie całego zespołu , czy każdego ucznia osobno. Z rozporządzenia nie wynika wprost, że każdego ucznia. Mam jeszcze jedno pytanie - jakie mają być dzienniki do zajęć organizowanych w ramach z.kartowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o pomoc w następującej sprawie. Nauczyciele z mojej szkoły chcą zorganizować 3-dniowy wypoczynek zimowy w czasie ferii dla dzieci ze szkoły. Organizatorem wypoczynku miałaby być szkoła. Nauczyciele są w tym czasie na urlopie, który wynika z Karty Nauczyciela. Jak najlepiej byłoby to zorganizować, żeby było zgodnie z przepisami? Czy w ogóle jest to możliwe?
- Czy w zespole szkół ponadpodstawowych, w skład którego wchodzi technikum i szkoła branżowa, jest potrzeba posiadania pieczęci urzędowej okrągłej dotyczącej tylko zespołu szkół. Posiadamy pieczęci urzędowe okrągłe do technikum i szkoły branżowej. Jeżeli jest potrzeba posiadania takiej pieczęci do zespołu szkół to bardzo proszę o podanie przykładu, kiedy należy ją stosować.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe