Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dziecko z cukrzycą w przedszkolu (z pompą) w przedszkolu nie ma pielęgniarki - jaki obowiązek ciąży na nauczycielach i dyrektorze?Jak powinno wyglądać porozumienie z rodzicami? Jakie należy opracować procedury?
Dyrektor i pracownicy przedszkola nie są zobowiązani do wykonywania jakichkolwiek zabiegów związanych z chorobą dziecka, poza obowiązkiem udzielenia pierwszej pomocy oraz wezwania do przedszkola rodzica lub pogotowia w sytuacji zaostrzenia objawów choroby (art. 6 pkt 1 i art. 7 ust. 1 KN, § 21 Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.). Udzielanie dziecku pomocy w związku z chorobą należy do obowiązków rodziców w ramach władzy rodzicielskiej (art. 95 § 1 95 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz. U. z 2017 r., poz. 682 z późn. zm.). Na zasadzie dobrowolności, jeśli ktoś z personelu się zgodzi na wykonywanie jakichkolwiek zabiegów, rodzice powinni przekazać wyczerpujące informacje o objawach choroby i sposobie postępowania z dzieckiem – osobiście lub np. z formie zaświadczenia lekarskiego. Konieczne jest natomiast w takim przypadku wyraźne ustalenie, jakie czynności zgadza się wykonywać dany pracownik oraz ewentualne rozważenie, czy i w jakim zakresie można zmienić warunki pobytu dziecka w przedszkolu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczniowie Technikum ze względu na słabo zaopatrzony sklepik szkolny domagają się wyjść w trakcie przerw poza teren szkoły. Czy mają do tego prawo? Czy dyrektor szkoły może im zabronić? Proszę o podstawę prawną takiego bądź innego stanowiska.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły podstawowej może pełnić funkcję wychowawcy klasy? Czy są jakieś przepisy, które mu tego zabraniają, czy jest to jedynie zgoda organu prowadzącego? Czy Kuratorium może tego nie zaopiniować?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość pobrania prezentacji do szkoleń zamieszczonych na stronie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Szanowni Państwo, pracownica urodziła dziecko 14 sierpnia 2010 r. Do tego czasu przebywała na zwolnieniu lekarskim (również w czasie wakacji). Od 1 do 14 stycznia będzie przebywać na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Czy w związku z tym od 15 stycznia może "odebrać" urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 tygodni? W takim przypadku nakładać się będą dwa urlopy: zaległy z bieżącymi feriami. Czy po zakończeniu 6 - tygodniowego urlopu należy zrealizować dodatkowe 14 dni za ferie z 2011 roku? Z poważaniem Krzysztof Urban krzysztof.urban@onet.pl
- Przy szkole podstawowej funkcjonuje zespół wychowania przedszkolnego (jako odrębna placówka oświatowa uwzględniona w RSPO). Realizowane jest w nim wychowanie przedszkolne (poniżej klasy 0) dla dzieci 3-5-letnich w wymiarze 20 godz. tygodniowo. Ma on przydzieloną jedną salę dydaktyczną, korytarz i toalety są wspólne dla zespołu i szkoły. W zespole tym nie ma zatrudnionego nauczyciela, zajęcia realizuje nauczyciel zatrudniony w szkole. Jest to bardzo problematyczne. Uniemożliwia prawidłową sprawozdawczość np. do GUS, SIO.
Jakie działania należy podjąć na poziomie szkoły i organu prowadzącego, w celu likwidacji zespołu wychowania przedszkolnego (jako odrębnej jednostki), a następnie włączenia go w struktury szkoły jako oddziału przedszkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe