Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry, bardzo proszę o przykłady dokumentacji szkoły w związku z opinia ucznia o zindywidualizowanej ścieżce edukacyjnej. Jakie dokumenty, zgody powinny być w teczce ucznia o realizacji zindywidualizowanej ścieżki.
Ponieważ zindywidualizowana ścieżka kształcenia jest fomą pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej na terenie szkoły, to podstawą prawną jej organizacji i dokumentowania jest:
Rozporządzenie MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 poz. 1591 z póź. zmianami) - § 12. ust 1-10
Rozporzadzenie MEN z 5 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuń-czej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2017 poz. 1646 z póź.zmianami) - § 19.
Z w/w przepisów wynika, że w Indywidualnej Teczce Ucznia objętego w szkole pomocą psychologiczno-pedagogiczną w formie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia powinny znaleźć się:
Kopia opinii PPP o potrzebie objęcia dziecka zindywidualizowaną ścieżką kształcenia
Kopia opinii o funkcjonowaniu ucznia w szkole jaka była wystawiona - przez nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z tym uczniem - na potrzeby wydania w/w opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Wniosek rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zorganizowanie dla ich dziecka pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz w innych formach zaleconych w opinii PPP.
Kopia decyzji dyrektora szkoły w sprawie ustalenia - z uwzględnieniem zaleceń z opinii PPP tygodniowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych realizowanych indywidualnie z uczniem w danym roku szkolnym – przydział godzin z poszczególnych zajęć edukacyjnych (klasa I-III) lub przedmiotów (klasa IV-VIII +szkoła ponadpodstawowa), miejsce, i czas prowadzenia zajęć zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz formy i zakres pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z obowiązującymi zasadami organizacji zindywidualizowanej ścieżki kształcenia oraz innych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanych z tym uczniem, czyli jakie zajęcia, ile godzin, w jakich dniach i kto prowadzi.
Wykaz działań, które zaplanowali nauczyciele prowadzący z uczniem zindywidualizowaną ścieżką w celu jego poprawy funkcjonowania w szkole, w tym w celu usunięcia barier i ograniczeń utrudniających temu uczniowi funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu szkoły – tzw. dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych, w szczególności potrzeb wynikających ze stanu zdrowia.
dokumentacja badań i czynności uzupełniających prowadzonych w szczególności przez szkolnych specjalistów (pedagoga, psychologa, logopedę, doradcę zawodowego, terapeutę pedagogicznego) – arkusze obserwacji, wywiad środowiskowy, notatki z rozmów i konsultacji z rodzicami, ankiety i testy prowadzone z uczniem, zapisy zawierające informacje o preferowanych zainteresowaniach, uzdolnieniach, incydentalnych wydarzeniach z udziałem ucznia, a także analiza wytworów uczniowskich, czyli spostrzeżenia poczynione na podstawie, np. rysunków, prac przestrzennych, pisma, testu niedokończonych zdań, tekstów tworzonych swobodnie, itd.
( nie trzyma się tutaj programów pracy z uczniem na zajęciach ze szkolnymi specjalistami, te bowiem powinny znajdować się w Dzienniku Zajęć Innych np. w dzienniku zajęć logopedycznych, zajęć usprawniających umiejętności emocjonalno-społeczne itd.)
Pisemna ocena efektywności udzielonej uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej wraz z wnioskami dotyczącymi dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia – dokonywana co najmniej raz w roku
Potrzebne dokumenty znajdą Państwo na portalu:
Opinia o sytuacji dydaktycznej i wychowawczej ucznia
https://nadzor-pedagogiczny.pl/opinia-o-sytuacji-dydaktycznej-i-wychowawczej-ucznia/2868
Wniosek o udzielenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej
https://nadzor-pedagogiczny.pl/wniosek-o-udzielenie-pomocy-psychologiczno-pedagogicznej/2871
Decyzja dyrektora szkoły o udzieleniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotyczy zmiany rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego. W ramach 8 dni wolnych w gimnazjum dyrektor ustala oprócz 3 dni egzaminacyjnych 12 listopada i 2 maja 2011 wolnymi od zajęć. Czy w takim razie nauczyciele będą musieli przyjść do szkoły nawet wówczas jeśli uczniowie przyniosą pisemną informację od rodziców, że nie wymagają opieki w szkole.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można na stronie szkoły publikować listy uczniów przyjętych na dany rok szkolny? Zaznaczam ze chodzi tylko o imina i nazwiska nic więcej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy każde zajęcia odbywające się poza szkołą mają status wycieczki? Organizujemy zajęcia w terenie, zajęcia rozwijające zainteresowania-uczniowie odbywają zajęcia surviwalowe. Mamy wątpliwości co do tego jak traktować takie wyjścia , jak je dokumentować i czy konieczny jest w takiej sytuacji wśród opiekunów pracownik pedagogiczny, czy niekoniecznie. Same zajęcia prowadzić zapewne będzie instruktor, który nie ma uprawnień pedagogicznych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń, który jest w trzeciej klasie gimnazjum i posiada orzeczenie o niepełnosprawności sprzężonej może zostać przyjęty do Branżowej Szkoły I stopnia? Uczeń nie będzie przystępował do egzaminu gimnazjalnego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy wypowiedź członka rady pedagogicznej bez jego zgody może być usunięta z protokołu w wyniku głosowania członków rady?
Proszę podać podstawy prawne.
2. Czy członek rady pedagogicznej może nie zgodzić się z treścią protokołu lub brakami w jego zawartości? Jak ma wówczas postąpić? I jaka podstawa prawna umożliwia mu odwołanie się od treści protokołu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe