Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry czy mogę zatrudnić jako nauczyciela wspomagającego do klasy pierwszej (1 dziecko z upośledzeniem lekkim, 2 autystów) nauczyciela po ukończonych studiach pierwszego stopnia na kierunku pedagogika terapeutyczna z rehabilitacją ruchową oraz 3 -semestralnych studiach podyplomowych w zakresie oligofrenopedagogiki. Nauczycielka obecnie pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Modrzewcu jako terapeuta zajęciowy
W kontekście zadanego pytania należy zauważyć, że z dniem 3 sierpnia 2019 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 25.07.2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, które w § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 14.09.2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, zostały nazwane "nowym standardem kształcenia". W tym przypadku jest to istotne, gdyż w § 35 pkt 5 rozporządzenia zostało zawarte, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela dodatkowo zatrudnionego w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych posiada m.in. osoba, która ukończyła studia prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. w zakresie pedagogiki specjalnej i posiada przygotowanie pedagogicznej. Zatem od nauczycieli dodatkowo zatrudnionych w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, w przeciwieństwie do nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne, o których mowa w § 33 ust. 1 rozporządzenia, nie wymaga się posiadania kwalifikacji w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów. W tym przypadku nauczycielka przed dniem 3 sierpnia 2019 r. ukończyła studia na kierunku pedagogika terapeutyczna z rehabilitacją oraz studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogiki. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej pojęcie pedagogiki specjalnej jest pojęciem pojemnym i należy je łączyć z następującymi kierunkami studiów/specjalizacjami: rewalidacja, resocjalizacja, surdopedagogika, tyflopedagogika, oligofrenopedagogika, edukacja i terapia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika zdolnych i uzdolnionych, logopedia, pedagogika korekcyjna, a także terapia i diagnoza pedagogiczna, jeżeli w trakcie studiów prowadzone były zajęcia z pedagogiki specjalnej. Mając zatem powyższe na uwadze należy uznać, że nauczycielka posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela dodatkowo zatrudnionego w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela który złożył dokumenty odnośnie urlopu dla poratowania zdrowia na okres 1.09.2016 do 1.09.2017 łącznie na 12 miesięcy. Czy dzień 1.09.2017 też się wlicza, bo na orzeczeniu lekarskim jest data 1.09.2016-31.08.2017 i jest nieścisłość między orzeczeniem lekarskim, a wnioskiem nauczyciela. Spełnia wymogi art. 73 KN muszę sprawdzić jedynie art . 73 ust 2 czy ma uprawnienia emerytalne (jakie warunki puszą być spełnione). Drugi ważny problem czy takiemu nauczycielowi będącemu na urlopie dla poratowania zdrowia można zmniejszyć wymiar czasu pracy od 1.09.2017 ze względu na mniejszą liczbę oddziałów i do kiedy ma być wręczone pismo (jaka jest podstawa prawna) jest to nauczyciel zatrudniony przez mianowanie na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany prowadził zajęcia z wychowania technicznego nie posiadając kwalifikacji (zgoda kuratorium), czy prawidłowo wypłacano mu za prowadzenie tychże zajęć jako nauczycielowi stażyście. Nauczyciel domaga się wyrównania, czy ma do niego prawo? Jaki akt prawny reguluje te kwestie.
- Czy nauczyciel pracujący w niepełnym wymiarze czasu, tj. ma 15/18 może mieć przyznane godziny doraźne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W bieżącym roku szkolnym mam problem z zatrudnieniem nauczyciela z kwalifikacjami w przedszkolu niepublicznym- brak chętnych.
Czy w takim przypadku mogę zatrudnić osobę, która jest w trakcie studiów - II rok licencjatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu pracującemu do 5 godzin dziennie należy się dzień wolny w związku z kontrolnymi badaniami po długotrwałym zwolnieniu lekarskim(powyżej 30 dni) - wypadek w pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe