Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące zatrudnienia psychologa w przedszkolu. Obecnie osoba, która jest zainteresowana pracą psychologa w przedszkolu kończy w lipcu 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Czy jest możliwość zatrudnienia takiej osoby, która formalnie nie posiada jeszcze dyplomu? Jeśli tak, to na jaką podstawę prawną powołać się wtedy?
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.) w uzasadnionych przypadkach w przedszkolu publicznym może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
Do zajęć rozwijających zainteresowania dziecka nie zaliczymy pracy na stanowisku psychologa w przedszkolu.
Zatem nie można aktualnie w przedszkolu zatrudnić na stanowisku psychologa osoby, która nie posiada merytorycznego wykształcenia magisterskiego (studia ukończy w lipcu 2024 r.), nie posiada także przygotowania pedagogicznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W mojej szkole pracuje trzech nauczycieli tego samego przedmiotu. Dwoje podlega ochronie ze względu na pełnioną funkcję związkową, jedna podlega ochronie przedemerytalnej. Ponieważ maleje liczba oddziałów, muszę zwolnić jedną z tych osób. Wspomniani nauczyciele pracują w porównywalny sposób, są dyplomowani, mają kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów. Czy w takiej sytuacji mogę zastosować kryterium stażu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi(sprzątaczka) przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, następnie na zasiłku rehabilitacyjnym, obecnie otrzymała decyzję o przyznaniu renty chorobowej na okres 3 lat. Na zastępstwo za w/w pracownika została zatrudniona osoba, która również przebywa na zwolnieniu lekarskim (6grudnia 2015 mija 182dni) . 1) Kiedy można rozwiązać z tą osobą(z Panią będącą na zastępstwie-w umowie ma wpis, że jest zatrudniona na czas nieobecności spowodowanej chorobą) umowę o pracę?; 2) Czy decyzja o przyznaniu renty pracownikowi, który jest zastępowany jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę?; 3)Pracownik będący na zwolnieniu lekarskim pracował w komisji podczas wyborów parlamentarnych, ZUS został poinformowany o tym fakcie i zakwestionował zwolnienie lekarskie, wystąpił o zwrot pobranych pieniędzy za czas zwolnienia. Jakie są obowiązki pracodawcy w tym względzie, czy taka sytuacja jest podstawą do dyscyplinarnego rozwiązania stosunku pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy ukończenie studiów na kierunku Pedagogika, specjalność Pedagogika terapeutyczna z oligofrenopedagogiką daje uprawnienia do pracy na stanowisku nauczyciela w przedszkolu - na stanowisku pedagoga specjalnego i możliwość pracy w grupie integracyjnej jako nauczyciel wspomagający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studia licencjackie na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika socjalna i resocjalizacja, studia magisterskie pedagogika specjalizacja resocjalizacyjna, studia podyplomowe oligofrenopedagogika oraz kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej posiada kwalifikacje pedagogiczne uprawniające ją do pracy w szkole jako pedagoga specjalnego?
Czy praktyka w placówce opieki socjalnej: Ośrodku Szkolno - Wychowawczym wlicza się do praktyk pedagogicznych?
Czy przedmioty, które ukończył student takie jak psychologia i różne rodzaje pedagogiki np pedagogika pracy, społeczna, porównawcza wliczają się do przygotowania pedagogicznego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września nauczycielka z mojej szkoły będzie na urlopie wychowawczym (do końca roku szkolnego 2020/2021). Czy może podjąć pracę na 7 godzin dydaktycznych za innego, nieobecnego nauczyciela z tej samej szkoły (długotrwałe L4, 3 miesiące) w ramach zastępstwa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe