Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Gmina utworzyła przedszkole publiczne. Chce przekazać jego prowadzenie stowarzyszeniu, które prowadzi już szkołę podstawową w tej samej miejscowości i w tym samym budynku. Czy zarząd stowarzyszenia może powierzyć funkcję dyrektora przedszkola dyrektorowi prowadzonej przez stowarzyszenie szkoły podstawowej? W jaki sposób powinny być określone warunki pracy i płacy dyrektora przedszkola ( jeden oddział, 1 i 1/2 etatu nauczycielek plus 1/2 etatu obsługi)? Czy może on być zatrudniony w tymże przedszkolu na umowę zlecenie lub np. na 1/4 etatu? Przedszkole i szkoła są odrębnymi placówkami.
Dyrektor publicznego przedszkola nie może być zatrudniony na część etatu, ponieważ takiej możliwości nie przewiduje art. 62 i n. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Stowarzyszenie musi rozważyć, czy ta sama osoba może jednocześnie pełnić funkcję dyrektora szkoły na pełen etat i dyrektora przedszkola na pełen etat z uwzględnieniem, że ta sama osoba nie może w tych samych godzinach pracy wykonywać zadań na rzecz szkoły oraz przedszkola, jeśli stowarzyszenie nie połączyło ich w zespół. Zatrudnienie na umowę – zlecenie jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy dyrektor nie posiada kwalifikacji nauczyciela, gdyż stanowisko pedagogiczne wymaga zatrudnienia pracowniczego – art. 10a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967. Obowiązujące przepisy nie określają wysokości wynagrodzenia dyrektora niesamorządowego przedszkola, ustalają je więc strony w umowie o pracę powyżej poziomu minimalnej płacy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy i kwalifikacji wymaganych przy jej wykonywaniu, a także ilości i jakości świadczonej pracy – art. 11, art. 29 § 1 pkt 3 i art. 78 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczennica klasy 4 szkoły podstawowej ma przyznane nauczanie indywidualne w domu. Mama,(która sama zabiegała o nauczanie indywidualne), kategorycznie nie zgadza się, aby do dziewczynki przyjeżdżało kilku nauczycieli. Uzasadnia to zdrowiem i kondycją psychiczno - emocjonalną dziecka. Żąda, aby wzorem nauczania indywidualnego w klasie 3 do dziecka przyjeżdżało maksymalnie 2 nauczycieli. Jednak 2 nauczycieli nie może zrealizować całości podstawy programowej (brak posiadanych kwalifikacji). Mama prosi także o całkowitą rezygnację nauczania takich przedmiotów, jak muzyka, WF, plastyka, informatyka. Czy jakikolwiek przepis prawa oświatowego umożliwia całkowitą rezygnację nauczania kilku przedmiotów oraz ograniczenie liczby nauczycieli pracujących z dzieckiem, nawet pomimo braku kwalifikacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile dzieci 3-letnich musi być w klasie, aby zatrudnić "pomoc nauczyciela" ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli uczeń I klasy będący pracownikiem młodocianym otrzymał ocenę niedostateczną z praktycznej nauki zawodu na koniec roku szkolnego i jednocześnie nie poprawił tej oceny do końca sierpnia może otrzymać promocję do II klasy w branżowej szkole I stopnia? Jaka jest podstawa prawna skreślenia z listy ucznia, który stracił praktyczną naukę zawodu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z prawem stanowisko kierownika świetlicy powierza się nauczycielowi mianowanemu/dyplomowanemu. Czy istnieje szansa na powołanie na kierownika nauczyciela kontraktowego, który pracuje w świetlicy, posiada odpowiednie kompetencje i wyjątkowe umiejętności organizacyjne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu o dokumentacji mówi się o adresie zamieszkania ucznia,dzieci szukamy wg ewidencji (zameldowania)-co wpisywać w dokumentacji? Jak potem ma się stan rzeczywisty zgadzać z adnotacją w dzienniku-obwód szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe