Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne I. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. dyrektor szkoły ma obowiązek...

PORADA PRAWNA

22 maja 2019 Kadry

I. Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony ma do 27.06.2019 r. od lekarza medycyny pracy orzeczoną przydatność do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela. Mamy pytanie, jeżeli ze względu na stan zdrowia nauczyciel nie otrzyma dalszej zdolności do wykonywania pracy jako nauczyciel, to czy z tym nauczycielem: 1/ należy rozwiązać umowę o pracę (zawartą na podstawie mianowania) i z jaką datą i co z urlopem? 2/ czy ten nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne, jeżeli tak to z jaką datą i czy należy się nauczycielowi z tego tytułu odprawa? II. W naszej szkole jest oddział łączony specjalny dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. O 01.09.2019 r. w tej klasie będą zajęcia rewalidacyjne. Czy przydzielając nauczycielowi godziny w tej klasie należy przyznać dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości.

I. Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. dyrektor szkoły ma obowiązek doręczenia nauczycielowi oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (np. 30 czerwca 2019 r., o ile do tego dnia dyrektor zdąży doręczyć nauczycielowi pismo). Nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za urlop niewykorzystany w naturze w bieżącym roku w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku, od którego odejmuje się urlop wykorzystany w naturze w tym roku kalendarzowym – art. 66 ust. 2 KN, uchwała SN z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06, Biul.SN 2006/5/28.
O ile nauczyciel spełnia wszystkie ustawowe wymogi do przejścia na świadczenie kompensacyjne (w tym zakresie w pytaniu nie podano żadnych informacji), nauczyciel będzie na nie mógł na nie przejść z prawem do odprawy z art. 87 KN, ale pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy na jego wniosek – przez wypowiedzenie lub za porozumieniem stron (art. 4 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, Dz.U. z 2018 r., poz. 128). Otrzymanie oświadczenia dyrektora o rozwiązaniu stosunku pracy na postawie art. 23 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 3 KN pozbawia nauczyciela prawa do przejścia na takie świadczenie.
II. Dodatek za pracę w trudnych warunkach przysługuje za prowadzenie zajęć dydaktycznych w klasie łączonej w szkole podstawowej - § 8 pkt 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm. Nie ma do niego prawa nauczyciel realizujący zajęcia rewalidacyjne w klasie łączonej w szkole podstawowej.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT