Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile razy nauczyciel może skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia? Nauczyciel przebywał na urlopie zdrowotnym 10 miesięcy, a obecnie po dwuletniej przerwie pragnie skorzystać z jednego miesiąca urlopu na pobyt w sanatorium . Ile jeszcze razy (miesięcy ) może skorzystać z przywileju?
Na podstawie art. 73 Karty nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. W przypadku nauczyciela, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia można udzielić nauczycielowi nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
Z powyższych zasad wynika, że nauczycielowi przysługuje w ciągu całej jego kariery zawodowej, urlop dla poratowania zdrowia łącznie w wymiarze 3 lat. Jednorazowo można udzielić urlopu w wymiarze maksymalnie jednego roku, czyli może być na rok lub krócej. Z kolejnego urlopu nauczyciel może skorzystać dopiero po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu, nawet gdy był to urlop krótki, np. miesięczny.
Aby obliczyć przysługujący wymiar urlopu dla poratowania zdrowia, należy zliczyć wszystkie poprzednio wykorzystane urlopy i odjąć je od puli 3 lat. Ustawa nie ogranicza prawa do urlopu zdrowotnego w zakresie ilości udzielanych urlopów, a jedynie jego wymiaru.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona przez mianowanie realizuje 19 godzin kształcenia zintegrowanego oraz 6 godzin rewalidacji , 1 godzinę zajęć korekcyjno kompensacyjnych- razem 26 godzin. Jest objęta ochroną związkową do 2018r. Czy w świetle ustawy o związkach zawodowych ochrona warunków pracy i płacy obejmuje te 26 godzin i tyle musi mieć cały czas, czy tylko należy zapewnić jej etat? Czy skorzystanie z możliwości oddania 3 godzin wf innemu nauczycielowi powoduje, że jej etat podstawowy zmniejszy się do 16 godzin (plus 7 godz. rew. i z.kk) i jest możliwe w czasie ochrony? Jako dyrektor uważam, że powinna mieć ochronę na 26 godzin i bez możliwości odebrania wychowania fizycznego. Czy mam rację?
- Sąd II instancji podtrzymał Wyrok Sądu Pracy I Instancji i przywrócił nauczyciela do pracy.
Nauczyciel ten był zatrudniony w wymiarze pełnego etatu w Gimnazjum od maja 2011 r. jako 10/20 pedagoga i 9/18 nauczyciel WOS. Przy czym sprawował funkcję dyrektora gimnazjum, więc miał zniżkę pensum jako nauczyciel WOS i wypracowywał tylko 5 godzin WOS i 10/20 pedagoga. Taki stan rzeczy trwał do dnia połączenia Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w ZESPÓŁ SZKÓŁ w dniu 01.09.2015 r., wówczas dyrektor ten został zwykłym pracownikiem ( z przerostem ambicji po dawnym stanowisku funkcyjnym ) i z powodu niesubordynacji i innych przyczyn na mocy KP ówczesny dyrektor szkoły podstawowej wręczył mu wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Nastąpił proce w Sadzie pracy, który trwał do dnia 05.04.2018 r. - kiedy to zapadł wyrok w II Instancji , który przywraca nauczyciela do pracy. W międzyczasie na mocy REFORMY OŚWIATY, od 01.09.2017 r. Zespół Szkół przekształcił się w Szkołę Podstawową. W arkuszu organizacyjnym nie ma już stanowiska pedagoga gimnazjum w wymiarze 10/20, tak jak było przed połączeniem placówek. Jak obecnie zachować się co powrotu tego nauczyciela do pracy?
Jakie godziny mu przydzielić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przyniósł akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego błędnie wypisany (zła podstawa prawna, kwalifikacje) przez poprzedniego dyrektora. Jak mogę poprawić ten akt jako nowy dyrektor? Nauczyciel posługiwał się aktem w innej placówce i nie jest moim pracownikiem.
- Czy Inspektor ds. BHP zatrudniony w szkole może wnioskować do dyrektora szkoły o nałożenie kary finansowej na pracownika (nauczyciela lub pracownika oświaty) za nieprzestrzeganie przepisów BHP?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W oddziale 5-latków jest dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną (ruchową i afazją)na jakim stanowisku mogę przyjąć drugiego pracownika i z jakimi kwalifikacjami. Zgłosiła się nauczycielka ed. przedszkolnej z terapią zajęciową czy będzie mieć odpowiednie kwalifikacje?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe