Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile urlopu wypoczynkowego w 2014 r. przysługuje pracownicy obsługi (staż 19 l.), zatrudnionej na 3/4 etat, pracującej 5 dni w tygodniu?
Podstawą wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracownicy będzie 26 dni (zatrudniona ponad 10 lat). Wymiar urlopu należy obliczyć proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, czyli 26 x 0,75 etatu = 19,5 dnia. Niepełny dzień zaokrągla się do pełnego, co daje 20 dni.
Tak więc wymiar urlopu to 20 dni. Udzielanie urlopu pracownikowi następuje jednak nie w dniach, lecz w godzinach. Zgodnie z kodeksem pracy, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom, zatem 20 dni mnożymy przez 8, co daje 160 godzin. To jest pula godzin urlopu należnego pracownicy.
Urlopu udziela się w dni, które dla pracownika są dniami pracy zgodnie z jego rozkładem pracy. Jeżeli pracownica pracuje od poniedziałku do piątku, to w te dni udziela się jej urlopu, odejmując od ogólnej puli (160 godzin) tyle godzin, ile w danym dniu pracownica powinna przepracować.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
- Czy nauczycielki zatrudnione w gimnazjum (matematyka i fizyka) posiadające First Certificate in English (FCE) na poziomie B1 mogą uczyć matematyki i fizyki w oddziale dwujęzycznym z językiem angielskim?
- Witam.
Mam problem kadrowy i pytanie z tym związane, co mogę zrobić?
Z nauczycielem została rozwiązana umowa o pracę z końcem ubiegłego roku szkolnego, czyli 2011/2012 z powodu ukończenie przez niego 65 lat życie (jeszcze było można).
Z dniem 5 września 2012 (czyli nie z początkiem roku szkolnego 2012-2013) z tym nauczycielem z powodu braku specjalisty podpisana została umowa o pracę na czas określony, czyli od 5 września 2012 r. do dnia 28 czerwca 2013 r.
Dziś otrzymałem pismo ze ZNP, że ten pracownik objęty został szczególną ochroną, bo uchwałą Zarządu jest upoważniony do reprezentowania Związku w zakresie działalności socjalnej oraz przestrzegania zasad BHP w placówce.
Co mogę zrobić? Czy umowa kończy się tak jak została zawarta z dniem 28 czerwca 2013 r.? Czy jednak powstają jakieś trudności?
Jak mogę rozwiązać ten problem?
Czy informuję związek? Dziękuję za pomoc!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Woźna od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy okres ten powinien być zaliczony do pracowniczego stażu pracy? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie czy nauczyciel, który przechodzi na emeryturę i otrzymuje odprawę emerytalną oraz odprawę z art.20KN ze względu na likwidację stanowiska, może podjąć pacę od 1 września w tej samej placówce jako również jako nauczyciel (w niepełnym wymiarze)? czy może wtedy otrzymać pieniądze z art.20KN?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe