Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Interesuje mnie sposób naliczania średniej urlopowej w placówce nieferyjnej (zarówno dla nauczycieli jak i dla dyrektora) w przypadku, gdy urlop został udzielony we wrześniu. Czy średnia urlopowa powinna być naliczana i ewentualnie w jaki sposób, czy w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego to świadczenie nie przysługuje? Czy należy w tej sprawie odnosić się tylko do rozporządzenia o urlopach wypoczynkowych czy również do kodeksu pracy?
Zgodnie z Kartą Nauczyciela za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia
z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu (art. 67 ust. 1).
Kwestię wynagrodzenia urlopowego precyzuje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. I tak, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu (§ 4).
Powyższe zasady obowiązują zarówno nauczycieli, w tym dyrektorów, szkół feryjnych, jak i nieferyjnych. Skoro średnią za godziny ponadwymiarowe oblicza się z miesięcy poprzedzających w danym roku szkolnym, w przypadku urlopu we wrześniu składnika tego jeszcze nie będzie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację jak obliczać nadgodziny nauczyciela przedszkola za urlop wypoczynkowy wykorzystany w trakcie roku szkolnego?
- Pracownik obsługi w gimnazjum przebywa na zwolnieniu lekarskim od 3 miesięcy, gdy kończyło mu się kolejne zwolnienie lekarskie /zwolnienie od neurologa/ - przyniósł następne, ale na inną chorobę /od chirurga ma złamaną rękę/. Czy sumujemy oba okresy zwolnienia lekarskiego /182 dni/?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dot. udzielenia urlopu uzupełniającego nauczycielowi, który przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia.
Od 01 stycznia 2018 r. wchodzi przepis iż po urlopie dla poratowania zdrowia można udzielić urlop uzupełniający wypoczynkowy. Nasze pytanie brzmi czy dotyczy to również nauczycielki, która w naszym przypadku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 17.04.2017 r. do 16.04.2018 r.. Czy Szkoła może tej Pani udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego, czy to dotyczy tylko nauczycieli, którzy po 01 stycznia 2018 r. otrzymali urlop dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na 18/18 etatu jest jednocześnie zatrudniony na 1/5 etatu na stanowisku księgowej KZP. Od 01.09.2016 r. nauczyciel odchodzi na emeryturę. Czy w takiej sytuacji należy wystawić jedno świadectwo pracy i wskazać, że w okresie zatrudnienia pracownik wykonywał pracę: nauczyciela historii od.... do.... i księgowej od... do.... .
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymaliśmy pismo, że z dniem 1.10.2011 staliśmy się pracownikami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Szkoła podstawowa + Przedszkole. Byłam zatrudniona w szkole: nauczyciel dyplomowany, mianowanie. Czy powinnam otrzymać jakieś pismo zmieniające umowę o pracę? Nie rozumiem tego. W przedszkolu jest inne pensum, udzielane są urlopy; w szkole nauczyciel przedmiotu ma pensum 18 godzin i urlop w czasie trwania ferii. Jak to teraz będzie w zespole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe